"Wielki artysta nawet wtedy, gdy oddaje się najdzikszym fantazjom, zbliża nas do rzeczywistości. Jerzy Niecikowski "


Wielki artysta...


"Uciecha w starości. Myśliciel, a także artysta, który swoje najlepsze ja ukrył w swoich dziełach, widząc, jak czas powolnie kruszy i rujnuje jego ciało i ducha, odczuwa złośliwą niemal radość, jak gdyby, ukryty w kącie, patrzył na złodzieja dobierającego się do jego skarbca, świadomy, że skarbiec jest próżny i wszystkie skarby wyniesione. Aforyzmy F. Nietsche "


Uciecha w...


"Qualis artifex pereo! - Jakiż artysta ginie (we mnie)! Neron "


Qualis artifex...


"Prawdziwy artysta cieszy się sławą dopiero po śmierci. Mikołaj Gogol "


Prawdziwy artysta...


"Najliczniejsza nawet publiczność na koncercie nie jest tłumem, masą. Artysta odczuwa ją bezpośrednio jako zbiór rozmaicie reagujących na jego sztukę indywidualności. Dopiero tajemnicze milczenie aparatu odbiorniczego daje mu owo niesamowite, kosmiczne niemalże wrażenie, iż przemawia bezpośrednio do wielkiego X zwanego ludzkością. Karol Szymański o radiu "


Najliczniejsza nawet...


"Naród to cząstka wieczności i w nim tkwią korzenie artysty, z niego, z ziemi rodzinnej ciągnie artysta najżywotniejszą swą siłę. Przybyszewski "Confiteor" "


Naród to...


"Nic nie zwodzi nas bardziej niż sąd własny. Leonardo da Vinci (1452-1519), włoski artysta "


Nic nie...


"Nie ma potrzeby wierzyć w to, co artysta mówi. Trzeba wierzyć w to, co robi. Tylko to się liczy. David Hockney "


Nie ma...


"Malarz to człowiek, który maluje to, co sprzedaje. Artysta to człowiek, który sprzedaje to, co maluje. Pablo Picasso (1881 - 1973) "


Malarz to...


"Artysta jest twórcą piękna. Oscar Wilde "


Artysta jest...


"Artysta jest źródłem dzieła. Dzieło jest źródłem artysty. Martin Heidegger "


Artysta jest...


"Artysta może wyrażać wszystko. Oscar Wilde "


Artysta może...


"Artysta musi umieć przekonywać ludzi o szczerości swoich kłamstw. Pablo Picasso "


Artysta musi...


"Artysta nie jest sługą ani kierownikiem, nie należy ani do narodu, ani do świata, nie służy żadnej idei ani żadnemu społeczeństwu. Przybyszewski "Confiteor" "


Artysta nie...


"Artysta nie osiąga nic wybitnego, jeśli nie wątpi w siebie i czasem się nie zawaha. Leonardo da Vinci "


Artysta nie...


"Artysta stoi ponad życiem, jest Panem panów, nie kiełznany żadnym prawem, nie ograniczony żadną siłą. Przybyszewski "Confiteor" "


Artysta stoi...


"Artysta to osobnik, który z czworokątnego świata odrzucił fragment, co się zwie zdrowym rozsądkiem, i żyje w świecie trójkątnym. Natsume Soseki (1867-1916) "


Artysta to...


"Artysta, który pragnie poklasku, a skarży się na małe uznanie tłumu, stoi jeszcze w przedsionku sztuki, nie czuje się jej panem, który łask nie żebrze, tylko hojną ręką je na tłum rzuca i nie pragnie podzięki - tej pragnie tylko plebejusz w duchu, jej pragnie tylko dorobkiewicz. Przybyszewski "Confiteor" "


Artysta, który...


"Artysta, który sprzeniewierza się prawdzie, natychmiast traci talent. "


Artysta, który...


"Artysta, prawdziwy artysta, a nie przeintelektualizowany młynek mielący automatycznie wszystkie możliwe wariacje i perturbacje, nie powinien bać się cierpienia. Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy, 1885-1939) "


Artysta, prawdziwy...