"Za dukata brat sprzeda brata. Przysłowie polskie "


Za dukata...


"Zawsze znajdzie swój swego i z nim się pobrata. Homer "


Zawsze znajdzie...


"Zawsze, ilekroć się uśmiechniesz do swojego brata i wyciągniesz do niego rękę - jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, by innych wysłuchać, zawsze kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności. Matka Teresa z Kalkuty, imię zakonne Maria Teresa od Dzieciątka Jezus (właśc. Agnes Gonxha Bojaxhiu, 1910-1997) "


Zawsze, ilekroć...


"Zgoda na własną śmierć pozwala odnaleźć główny nurt życia. Brat Roger "


Zgoda na...


"Został - mówiła z dumą zimą trzydziestego dziewiątego roku, gdy tylu jego kolegów z harcerstwa ruszyło w Karpaty, dalej przez Rumunię na Zachód. Nie ruszył się nie tylko dlatego, że zostałaby sama; został, bo widział przygodową pozę tych, którzy szli, bo rozumiał, że tu będzie trudniej i "ważniej". Roman Bratny "


Został -...


"W miłości "wierność" jest tak długo, jak długo w uczuciu jest ów czuły przypływ i odpływ niepewności, podejrzeń. . . Jak długo człowiek czuje, że nie uwięził do końca w ramionach tego wroga, jakim jest kochanek. Istnieje, jak długo są dla siebie niebezpieczeństwem i niepewnością. Wtedy nie ma zdrady, gdy wszystko jest zdradą. . . Bratny Roman, właśc. Roman Mularczyk (ur. 1921) "


W miłości...


"Więź: I trzask bata konie brata. Fangrat Tadeusz "


Więź: I...


"Wszelka radość tam tylko, gdzie nie ma przyzwyczajenia. Roman Bratny "


Wszelka radość...


"Vides festucam in oculo fratris tui, et trabem in oculo tuo non vides? - Widzisz drzazgę w oku twego brata, a we własnym belki nie dostrzegasz "


Vides festucam...


"Socjalistycznej Polski, bratniej Polski nie opuścimy w biedzie i nie damy jej skrzywdzić! Breżniew Leonid (przywódca ZSRR) "


Socjalistycznej Polski,...


"Strach bywa różny, ale najgorszy jest strach przed wstydem. Roman Bratny "


Strach bywa...


"Szanuj każdego człowieka, bo mieszka w nim Chrystus. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata. Stefan kard. Wyszyński (1901 - 1981) "


Szanuj każdego...


"Powinno się być dobrym jak chleb. Brat Albert, właśc. Chmielowski Adam Hilary Bernard, święty (1845-1916) "


Powinno się...


"Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs sobie ukroić, nakarmić się, jeżeli jest się głodnym. brat Albert Chmielowski "


Powinno się...


"Przecież człowiek może mieć celę tylko w klasztorze, ale i we własnej duszy. - W niej trzeba żyć. św. brat Albert Chmielowski "


Przecież człowiek...


"Przyjaciel kocha zawsze: jest bratem w niepowodzeniach. Autor anonimowy "


Przyjaciel kocha...


"Przyjaciel szlachetny, z dawna doświadczony, nie mniejszej bywa ceny jak brat rodzony. Plutarch "


Przyjaciel szlachetny,...


"Ogień. Zdumiewające ludzkie poczucie, że ogień oczyszcza. On po prostu niweczy. Jedyna forma oczyszczenia. Roman Bratny, Paradoks istnienia "


Ogień. Zdumiewające...


"Na zająca idź ze szwagrem, ale na niedźwiedzia z bratem. "


Na zająca...


"Nasze życie to wieczny rozbrat marzenia z rzeczywistością. Vincent van Gogh (1853-1890) "


Nasze życie...


"Nawyk: Wsiadł do fiata, szuka brata. Fangrat Tadeusz "


Nawyk: Wsiadł...


"Nie pali - matka chwaliła się przed znajomymi wyrzekającymi na wydatki u swoich na tytoń. A on nie nauczył się palić, bo widząc śmieszność gimnazjalnych kolegów, szukających w papierosie znamion dojrzałej powagi, próbował znaleźć ją w świadomej decyzji, że on właśnie nie pali. Roman Bratny "


Nie pali...


"Nie widzi brat brata, kiedy na nim zła szata. Przysłowie ludowe "


Nie widzi...


"Nieszczęście ludzi brata. Arystoteles "


Nieszczęście ludzi...


"Num custos fratris mei sum ego? - Czyż jestem stróżem brata mego "


Num custos...


"Męczą także ciosy zadawane. Roman Bratny "


Męczą także...


"Miłość odkrywa brata w tym człowieku, który w tym momencie nas mija. Riccardo Lpmbardi "


Miłość odkrywa...


"Modlitwa nigdy nie będzie przeżytkiem. Jest to bowiem ten rodzaj nawiązywania łączności, który nie jest naszą własnością. Brat Roger "


Modlitwa nigdy...


"Lex iusta libertati, aequalitati et fraternitati praesidio est - sprawiedliwe prawo stoi na straży wolności, równości i braterstwa. "


Lex iusta...


"Liberte, egalite, fraternite. Wolność, równość, braterstwo. - hasło Wielkiej Rewolucji Francuskiej, także umieszczone w konstytucji 1848r. , figuruje na francuskich budynkach publicznych "


Liberte, egalite,...


"Kobieta zawsze z przyjemnością myśli o obnażaniu się. Marzy, żeby w ten sposób odzyskać naturalne piękno pantery i wolność dzikiego zwierzęcia. Idąc za pradawnym instynktem tęskni za powrotem do lasu, gdzie żyje bratnie stado. Hagiwara Sakutaro "


Kobieta zawsze...


"Kto pragnie ujrzeć twarzą w twarz żywego Boga, niech nie szuka go na pustym fundamencie własnych myśli, lecz w miłości braterskiej. Fiodor Michajłowicz Dostojewski (1821-1881) "


Kto pragnie...


"Izraelowi, bratu starszemu, uszanowanie, braterstwo, pomoc. Adam Mickiewicz (1798 - 1855) "


Izraelowi, bratu...


"Dla zjednoczenia z Bogiem należy poświęcić wszystko. św. brat Albert Chmielowski "


Dla zjednoczenia...


"Dopiero, gdy los zabimba sobie z nas lub czeka nas próba sił, których się boimy, czy im sprostamy, zaczynamy temperować swoje wibratory i pocieszać się, że właśnie my, cisi, strwożeni, pokrzywdzeni, ciężko przestraszeni jesteśmy solą życia. s. 151 Zofia Kucówna - Zdarzenia potoczne "


Dopiero, gdy...


"Człowiek, żeby mógł przejść przez życie jakoś możliwie i nie dać się innym poharatać, musi ciągle podpierać się i pocieszać różnymi mądrymi aforyzmami dającymi mu możliwość przeżycia każdego napotkanego świństwa i ścierstwa. Po przeczytaniu mądrości podnosi pokrzepiony głowę, bo utożsamia się z lepszą częścią zdania. A to wszystko nieprawda. Jest odarty ze skóry i krwawi, a przyjemne życie ma ten, co krzywdzi, żyje z hańbą za pan brat, cnotę i uczciwość mając w głębokiej pogardzie. s. 25 Zofia Kucówna - Zdarzenia potoczne "


Człowiek, żeby...


"Cóż to za wspaniała przyprawa miłości, ta zazdrość! . Roman Bratny, Paradoks istnienia "


Cóż to...


"Co dzień godzina ranna odradza mnie "Hosanna", a wieczór - śmierci brat, co noc odbiera mi świat. Sztaudynger Jan "


Co dzień...


"Błogosławiony, który tak innych zachęca do biegu, że sam biec nie przestaje! (Kwiatki św. Franciszka) Brat Idzi "


Błogosławiony, który...


"Bóg naznacza rzeczom swoje czasy. Stefan Bratkowski "


Bóg naznacza...