"Żaden ból nie jest dla mnie tak wielki jak wspomnienie szczęśliwych czasów w biedzie. Dante Alighieri (1265 - 1321) "


Żaden ból...


"Żaden człowiek, który pragnie dać z siebie jak najwięcej, nie ma czasu na wdawanie się w spory. A już na pewno nie może sobie pozwolić na ich konsekwencje - zdenerwowanie i utratę panowania nad sobą. Ustępuj w przypadku wszelkich sporów, w których możesz rościć co najwyżej równe prawa do posiadania racji. Ustępuj też i w przypadku tych najmniejszych, choćby w oczywisty sposób słuszność była po twojej stronie. Lepiej zejść z drogi psu niż zostać przezeń pogryzionym walcząc o prawo przejścia tamtędy. Nawet zabicie psa nie zmieni bowiem faktu, że zostałeś pokąsany. Abraham Lincoln (1809 - 1865) "


Żaden człowiek,...


"Żaden promień słońca nie ginie, lecz zieleń, którą on budzi, potrzebuje czasu, aby wzrosnąć. Albert Schweitzer "


Żaden promień...


"Żadne miejsce na świecie nie sprawia ludziom radości, jeśli otoczone jest dookoła grubym, wysokim murem. Tadeusz Rittner (Tomasz Czaszka, 1873 - 1921) "


Żadne miejsce...


"Żal mi czasów kina niemego. Co to była za radość widzieć jak kobiecie otwierają się usta a głosu nie słychać. Charles Chaplin "


Żal mi...


"Że dopuszczono wówczas do Stworzenia świata!!! Stanisław Jerzy Lec "


Że dopuszczono...


"Żelazna kadra też z czasem rdzewieje. Tadeusz Gicgier "


Żelazna kadra...


"Żona na wczasach: dwutygodniowa emancypantka. Tadeusz Gicgier "


Żona na...


"Żona to ktoś, kogo pragniesz mieć przy sobie, gdy znajdujesz się na sali intensywnej terapii. Może dlatego ludzie się żenią, że nadchodzi w życiu czas, kiedy wiesz, że nie jesteś sam. Kirk Douglas, Syn śmieciarza, Autobiografia "


Żona to...


"Życia nie można traktować zbyt serio; staje się ono wówczas nie do zniesienia; nie można też jednak nim się tylko bawić, gdyż każda zabawa w końcu zmienia się w nudę. Antoni Kępiński (1918-1972) "


Życia nie...


"Życie jest ciągiem doświadczeń, z których każde czyni nas silniejszymi, mimo, że czasem trudno nam to sobie uświadomić. Henry Ford "


Życie jest...


"Życie jest jak umiejętne wyrwanie zęba. Cały czas myślisz, że to najważniejsze dopiero przyjdzie, gdy nagle spostrzeżesz, że już po wszystkim. Otto von Bismarck (1815 - 1898) "


Życie jest...


"Życie jest to czas, którego jedną połowę zatruwają nam rodzice, a drugą dzieci. Ilia Erenburg "


Życie jest...


"Życie ma określony kierunek i cel; istnieje w nim postęp i ewolucja, nawet gdy czasami wydaje się nam, że krążymy w kółko. Arianna Huffington "


Życie ma...


"Życie ma swój ustalony biologiczny rytm. Od czasu do czasu burze przerywają jego bieg, ale wiosna, lato, jesień, zima następują po sobie jak urodzenie, życie, śmierć. Tyle, że przyroda zmartwychwstaje - my nie. s. 370 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas "


Życie ma...


"Życie nie jest tak krótkie by nie starczyło czasu na grzeczność. "


Życie nie...


"Życie to czas, w którym szukamy Boga. Śmierć to czas, w którym Go znajdujemy. Wieczność to czas, w którym Go posiadamy. św. Franciszek Salezy "


Życie to...


"Życie to jeden jest różaniec, który my sami nawlekamy; codziennie jedno ziarnko do innych ziarnek dorzucamy. Czas bezlitośnie wciąż nad nami pracy pilnuje w każdej chwili, patrzy, czy dobrze nawlekamy, czyśmy żadnego nie zgubili. I choć ziarenka są niespore, choć się z robotą nie spieszymy, różaniec nawleczemy w porę i w porę krzyżem zakończymy. Izabela Wiśniewska "


Życie to...


"Życie w obecnych czasach jest trudne, w przyszłości komiczne, a w przeszłości niemożliwe. Mel Tobias "


Życie w...


"Życie zabiera ludziom zbyt wiele czasu. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Życie zabiera...


"Żyjemy w czasach pesymistycznego optymizmu. "


Żyjemy w...


"Żyjemy w czasach spiesznego próżniactwa. Wielu ludzi nie robi nic, ale robi to w pośpiechu. Curtis Baker "


Żyjemy w...


"Żyjemy w wielkich czasach, lecz czasu coraz mniej! Wiesław Brudziński "


Żyjemy w...


"Żyjemy w zwariowanych czasach. Lot w Kosmos odbywa się coraz szybciej, jazda do biura coraz wolniej. Charles Lindbergh "


Żyjemy w...


"Z czasem, gdy mężczyzna wie dokładnie, czego chce, wyczerpał już jeden z głównych powabów życia. Herbert George Wells "


Z czasem,...


"Z ludźmi jest tak jak z winem, z czasem niektórzy stają się lepsi. Jan Xxiii "


Z ludźmi...


"Z miłością jest jak z masłem. Od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje je w świeżości. Achard Marcel (1899-1974) "


Z miłością...


"Z naprawdę wielkich, posiadamy tylko jednego wroga - czas. Joseph Conrad (właść. Teodor Józef Konrad Korzeniowski, 1857 - 1924) "


Z naprawdę...


"Z nieważnymi sprawami czasem dajemy sobie radę, ważne sprawy nigdy nie są rozwiązywane. Prawo Greshama "


Z nieważnymi...


"Z szybkim upływem czasu należy walczyć prędkim korzystaniem z niego. Lucjusz Anneusz Seneka "


Z szybkim...


"Za funt złota nie kupisz funta czasu. Przysłowie chińskie "


Za funt...


"Zabicie czasu to także zbrodnia. Wojnar Bogusław "


Zabicie czasu...


"Zabijamy czas, nie wiedząc, że to on nas powoli zabija. "


Zabijamy czas,...


"Zachowywaliśmy się tak, jakbyśmy mieli żyć wiecznie, tak jak zresztą każdy myślał w czasach Beatlesów. Nieprawdaż? Któż myślał, że przyjdzie nam umrzeć? Paul McCartney "


Zachowywaliśmy się...


"Zaczynajcie, czas dokończy! Michał Anioł (właśc. Michelangelo Buonarroti, 1475-1564) "


Zaczynajcie, czas...


"Zagłębiłem stopy w pustynię, której miraż mamił jak wróg. Niesyt chwały, chciwy niebezpieczeństw, deptałem horyzonty al-Kulab, kiedy czas góry równał chcąc odnaleźć i pożreć mnie. I ujrzałem wróble w locie chyżym, śmielszym od wilczych kłów. Słyszałem stado w gałęziach a ich szpony rozdarły mnie. Frank Herbert "Diuna" "


Zagłębiłem stopy...


"Zakochać się od pierwszego wejrzenia to duża oszczędność czasu. Janina Ipohorska (1914-1981) "


Zakochać się...


"Zamykasz oczy: zapuszczasz wzrok w studnię wnętrza. Stefan Napierski "


Zamykasz oczy:...


"Zaraza, choroba i wojna miejsce to nawiedzają. / Nic wiecznie trwać nie może;/ tę prawdę wszyscy znają. / Trawimy czas cenny i siły/ śmierć sobie wzajemnie zadając. / Nikt nie jest nigdzie bezpieczny,/ losu swego nie znając. Dean R. Koontz "


Zaraza, choroba...


"Zawczasu usuwać morderców znaczyłoby więc - zachować życie. Ale właśnie tego ludzie dobrej woli przeważnie nie potrafią, a już nigdy radykalnie. Marcin Luter "


Zawczasu usuwać...


"Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (. . . ) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości. s. 16 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas "


Zawód pedagoga...


"Zawsze im czas szczęśliwszy, tym krótszy. Pliniusz Młodszy "


Zawsze im...


"Zawsze łatwo pisać rozwlekle: zwięzłość - oto co zabiera czas. Henri Alain "


Zawsze łatwo...


"Zawsze nazywał w myśli morze la mar, bo tak nazywają je ludzie po hiszpańsku, gdy je kochają. Czasami ci, co je kochają, mówią o nim złe słowa, ale zawsze tak, jakby chodziło o kobietę. Niektórzy młodzi rybacy - ci, co używali bój jako pływaków do linek i mieli motorówki kupione wtedy, gdy wątroby rekinów przyniosły im dużo pieniędzy - mówili o nim el mar, co jest rodzaju męskiego. Mówili o nim jak o przeciwniku bądź miejscu, bądź nawet wrogu. Ale stary zawsze myślał o nim w rodzaju żeńskim, jako o czymś, co udziela lub odmawia wielkich łask, a jeśli robi rzeczy straszne i złe, to dlatego, że nie może inaczej. "Księżyc działa na nią jak na kobietę". Ernest Hemingway "


Zawsze nazywał...


"Zazwyczaj medycyna jest sztuką czasu. Owidiusz "


Zazwyczaj medycyna...


"Ząb czasu, jedyny ząb, któremu nie zagraża próchnica. Krzysztof Chyła "


Ząb czasu,...


"Zdarza się czasem w życiu wielkie i silne uczucie. I zawsze jest w nim cząstka litości. Przedmiot naszego uwielbienia wydaje nam się skrzywdzoną ofiarą tym bardziej, im bardziej kochamy. Borys Pasternak "


Zdarza się...


"Ze stołu pańskiego spada czasem biesiadnik. S. J. Lec "


Ze stołu...


"Ze swoją nienawiścią trzeba się czasem przespać. "


Ze swoją...


"Ze szczęściem bywa czasami tak jak z okularami, szuka sie ich, a one siedzą na nosie. Tak blisko! Phil Bosmans "


Ze szczęściem...


"Zebranie to najbardziej pracowity sposób tracenia czasu. Janina Ipohorska "


Zebranie to...


"Zegar historii bije czasem gdzie popadnie. Jacek Wejroch "


Zegar historii...


"Zegar skraca czas. Regulski Antoni "


Zegar skraca...


"Zegar: Czas w konserwie. Regulski Antoni "


Zegar: Czas...


"Zegary są przeświadczone, że dzięki nim istnieje czas. Jan Czarny "


Zegary są...


"Znajdź czas na pracę - jest to cena sukcesu. Znajdź czas na zadumę - jest to źródłem siły. Znajdź czas na zabawę - jest to tajemnica wiecznej młodości. Znajdź czas na czytanie - jest to studnia wiedzy. Znajdź czas, aby być wesołym - jest to droga szczęścia. Znajdź czas, aby marzyć - jest to dotknięciem gwiazd. Znajdź czas, aby kochać i być kochanym - jest to przywilejem bogów. Znajdź czas, aby się rozejrzeć - bowiem dzień jest zbyt krótki, aby być zapatrzonym jedynie w siebie. Znajdź czas, aby się śmiać - jest to muzyka duszy. Przysłowie Irlandzkie "


Znajdź czas...


"Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić. Albert Einstein (1879 - 1955) "


Znane są...


"Zrozumiałem wówczas, że człowiek, który przeżył tylko jeden jedyny dzień, może bez trudu żyć sto lat w więzieniu. Miałby dosyć wspomnień, żeby się nie nudzić. W pewnym sensie to by nawet było lepiej. Albert Camus, Obcy "


Zrozumiałem wówczas,...


"Zwierzęta domowe, zżyte ze swoim panem, czasami są pierwszymi żywymi istotami z jego otoczenia, które zauważają jego nienormalne zachowanie i reagują nań zwykle lękiem. Antoni Kępiński (1918-1972) "


Zwierzęta domowe,...


"Zwykle tak bywa, że ci, co nie mają nic do powiedzenia najwięcej czasu poświęcają właśnie mówieniu. James Russell Lowell (1819-1891) "


Zwykle tak...


"W czas sztormu steruj do jakiegokolwiek portu. Walter Scott "


W czas...


"W czasach niespokojnych rządzą nami psychopaci, w spokojnych my ich sądzimy. Ernst Kretschmer (1888-1964) "


W czasach...


"W czasie dobrobytu nasi przyjaciele poznają nas; w chwilach trudnych my poznajemy naszych przyjaciół. Barrie J. M "


W czasie...


"W czasie jej trwania będzie się wam wydawać, tak jak nam na wojnie, że życie ustało, że skończyło się wszystko, co osobiste, że na świecie nie dzieje się nic poza zabijaniem i umieraniem (. . . ), przekonamy się, że w ciągu tych pięciu czy dziesięciu lat przeżyliśmy więcej niż inni przez całe stulecia. [na przemówieniu komunistycznym] Borys Pasternak "


W czasie...


"W czasie najdłuższego nawet pokoju nie wygłasza się tylu bredni i fałszów, co podczas najkrótszej wojny. "


W czasie...


"W czasie uczty nie opowiadaj, jak należy jeść, ale jedz, jak należy. Epiktet (ok. 50-130) "


W czasie...


"W czasie wojny nikt nie sądzi, że żyć będzie wiecznie. Clive Staples Lewis (ur. 1898) - Listy starego diabła do młodego "


W czasie...


"W człowieku tylko żołądek bywa i to czasem w pełni zadowolony. John Stuart Mill "


W człowieku...


"W dobrych czasach, gdy jeszcze nie było socjologów, ani badań opinii publicznej, większość z ochotą przyglądała się zabawnym widowiskom, jak łamanie kołem fałszerzy pieniędzy, grzebanie żywcem cudzołożnic i gotowanie we wrzątku złodziei. Kolakowski "


W dobrych...


"W dzisiejszych czasach poranna utopia staje się rzeczywistością popołudnia. Truman Capote "


W dzisiejszych...


"W gruncie rzeczy urlop to rzecz ogromnie męcząca: co dzień trzeba szukać sposobu, jak zabić czas. Simone de Beauvoir "


W gruncie...


"W historii powszechnie wybrane rządy były nie lepsze, a czasami o wiele gorsze, od jawnych tyranii. Robert Anson Heinlein "


W historii...


"W każdym kraju i czasie kapłan będzie wrogiem Wolności. Thomas Jefferson "


W każdym...


"W naszych szczęśliwych czasach nie potrzeba wcale sprzedajnych dziewczyn, skoro spotyka się tyle uległości u przyzwoitych kobiet. Giovanni Giacomo Casanova di Seingalt (1725-1798) "


W naszych...


"W obecnych czasach dzieci wiedzą wprawdzie, skąd przychodzą, za to ich rodzice nie wiedzą, dokąd idą. Robert Lembke "


W obecnych...


"W paszczy lwa nie czas podziwiać uzębienie. Regulski Antoni "


W paszczy...


"W polityce jest czasem jak w gramatyce: błąd, który popełniają wszyscy, zostaje w końcu uznany za zasadę. Andre Maleaux "


W polityce...


"W sztuce nie musi się wszystkiego dopowiadać do końca, a może nawet nie powinno. Czasem lepiej dać dziesięć słów za mało niż jedno za dużo. Jerzy Niecikowski "


W sztuce...


"W życia wędrówce, na połowie czasu. Dante Alighieri (1265 - 1321) "


W życia...


"W życiu - czasem jedna rada przyjaciela warta jest więcej niż dziesiątki mądrych ksiąg. "


W życiu...


"W życiu bywają noce i bywają dni powszednie, a czasem bywają też niedziele. Maria Dąbrowska (1889-1965) "


W życiu...


"W życiu najważniejsze jest zrozumienie faktu, że głupcy także mają czasem rację. Winston Churchill "


W życiu...


"Wahadło: I wahadło idzie z czasem. Lec Stanisław Jerzy (pierw. de Tusch-Letz, 1909-1966) "


Wahadło: I...


"Wariant: Nawet nawias czasem jest poza nawiasem. Gorzelski Roman "


Wariant: Nawet...


"Wartość człowieka poznajemy niezawodnie po tym, jak on umie spędzać czas wolny. Karl Heinrich Waggerl "


Wartość człowieka...


"Wartość życia nie zależy od długości jego trwania. Ważne jest to, ile miłości potrafimy ofiarować w tym czasie, który jest nam dany "


Wartość życia...


"Widzi się, że z dwóch ludzi, postępujących umiarkowanie, jeden osiąga cel, a drugi nie, a również, że poszczęściło się jednakowo dwóm innym, używającym różnych sposobów, gdyż jeden jest oględny, a drugi gwałtowny. Zależy to nie od czego innego, jak tylko od ducha czasów, którym odpowiada lub nie odpowiada ich postępowanie. Stąd pochodzi to, co powiedziałem, że dwu ludzi, różnie postępując, osiąga ten sam wynik, a z dwóch postępujących jednakowo, jeden osiąga, a drugi nie osiąga celu. Henryk Sienkiewicz "


Widzi się,...


"Widział wszystkie te postacie i twarze w tysiącach wzajemnych związków. . . nowo narodzone. Każda była śmiertelnym, namiętnym i bolesnym przykładem wszystkiego, co jest przemijające. A jednak żadna z nich nie umarła, tylko zmieniała się, nieprzerwanie rodząc się ponownie z nową twarzą. Jedynie czas stał pomiędzy nimi. Hermann Hesse (1877-1962, laureat Nobla) - "Siddhartha" "


Widział wszystkie...


"Wieczność? Jednostka czasu. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Wieczność? Jednostka...


"Wielkie czasy mogą zmieścić pokaźną ilość małych ludzi. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Wielkie czasy...


"Wielkie to nieszczęście, że w naszych czasach nie ma już głupca, który by się trochę nie poduczył. "


Wielkie to...


"Wielokropek zastępuje czasami brak myśli. Safrin Horacy "


Wielokropek zastępuje...


"Wielu ludziom wydaje się, że myślą, podczas gdy zmieniają jedynie przesądy. Wiliams James "


Wielu ludziom...


"Wielu z tych, co wyprzedzili swój czas, musieli nań czekać nie w najwygodniejszych pomieszczeniach. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Wielu z...


"Wierzę, że każde bycie razem jest czasem zyskanym. . "


Wierzę, że...


"Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie. Podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć "


Większość nauczycieli...


"Właściwe słowa we właściwym czasie - to jak chleb w czasie głodu. Talmud "


Właściwe słowa...


"Wolimy rozmawiać z ludźmi przez telefon niż w cztery oczy. Naturalny wybór samotników. Lepsza koncentracja i można skończyć kiedy się chce. s. 46 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas "


Wolimy rozmawiać...


"Współczesne media przypominają czasem narkomana - tak jak on, żeby istnieć, musi pobierać narkotyk, tak one, żeby utrzymywać się na rynku, muszą wstrzykiwać w swoje żyły coraz więcej szoku, wstrząsu, horroru. Ryszard Kapuściński "


Współczesne media...


"Współczesne suknie są jak drut kolczasty: chronią teren, lecz pozwalają go obejrzeć. Danny Kaye "


Współczesne suknie...


"Współczesnego człowieka niszczy pośpiech. Nigdy się nie zatrzymuje. A przecież tajemnicą szczęścia jest umieć czasem przystanąć. Michel Quoist "


Współczesnego człowieka...


"Współczesny laicki świat potrzebuje prawdopodobnie świętości bardziej niż kiedykolwiek dotychczas, lecz podejrzewam, mniej niż kiedykolwiek potrzebuje hagiografii. Jan Józef Szczepański "


Współczesny laicki...


"Wszystkie dni stają się takie same wtedy, kiedy ludzie przestają dostrzegać to wszystko, czym obdarowuje ich los, podczas gdy słońce wędruje po niebie. Paulo Coelho "


Wszystkie dni...


"Wszystkie kobiety są piękne, tylko wina czasem brak. "


Wszystkie kobiety...


"Wszystkie moje posiadłości za chwilkę czasu. Elżbieta I "


Wszystkie moje...


"Wszystkie obyczaje, nawet najtwardsze, stają się z czasem przyjemniejsze i łagodniejsze, najsurowszy zaś sposób życia może stać się przyzwyczajeniem, a przez to przyjemnością. "


Wszystkie obyczaje,...


"Wszystkie rzeczy ludzkie są krótkie i nietrwałe; i w czasie, który nie ma granic nic nie znaczą. Lucjusz Anneusz Seneka "


Wszystkie rzeczy...


"Wszystkie rzeczy mają swój czas. Eklezjasta "


Wszystkie rzeczy...


"Wszystkie wielkie myśli rodzą się podczas marszu. Friedrich Nietzsche "


Wszystkie wielkie...


"Wszystko co należy do człowieka posiada pieczęć czasu. Christian Schütz "


Wszystko co...


"Wszystko ginie, wszystko niszczeje, wszystko przemija. Zostaje tylko świat. I czas, który trwa. Denis Diderot "


Wszystko ginie,...


"Wszystko nowe jest bezlitosne i bezwzględne, nawet wtedy, gdy staremu nie dorównuje. s. 190 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas "


Wszystko nowe...


"Wszystko przychodzi na czas temu, który potrafi czekać. Francois Rabelais "


Wszystko przychodzi...


"Wszystko we właściwym czasie. Do prawdziwej mądrości należy również odczekanie na właściwy czas. bł. Arnold Janssen "


Wszystko we...


"Wszystko z czasem powszednieje. "


Wszystko z...


"Wszystko zabiera znacznie więcej czasu, niż by się wydawało. Prawa Murphy'ego "


Wszystko zabiera...


"Wszystko zgodnie ze swoim czasem. Talmud "


Wszystko zgodnie...


"Wymowny jest błąd, podczas gdy prawda jest prosta. Erazm z Rotterdamu "


Wymowny jest...


"Ubi re vera ... - podczas gdy w rzeczywistości  "


Ubi re...


"Uciecha w starości. Myśliciel, a także artysta, który swoje najlepsze ja ukrył w swoich dziełach, widząc, jak czas powolnie kruszy i rujnuje jego ciało i ducha, odczuwa złośliwą niemal radość, jak gdyby, ukryty w kącie, patrzył na złodzieja dobierającego się do jego skarbca, świadomy, że skarbiec jest próżny i wszystkie skarby wyniesione. Aforyzmy F. Nietsche "


Uciecha w...


"Ucieczka może być czasem dowodem wielkiej odwagi. Romuald Cabaj "


Ucieczka może...


"Uderzony czas oddaje cios za cios. Joyce James "


Uderzony czas...


"Ulubionym daniem czasu są zęby. Sławomir Wróblewski "


Ulubionym daniem...


"Unikaj skarżącego się na brak czasu, chce ci zabrać twój. Hugo Dionizy Steinhaus "


Unikaj skarżącego...


"Utrata kogoś kogo kochamy jest jak utrata ręki, albo nogi: czas może zaleczyć ranę, ale strata jest bezpowrotna. "


Utrata kogoś...


"Używanie cudzoziemskich wyrazów - to rzecz szczęścia. Czasem się trafi powiedzieć dobrze. Tuwim "


Używanie cudzoziemskich...


"Tak widzę (...) Raptowną, wszechogarniającą pewność, że to my ludzie, ta płynąca znikąd rzeka materii biologicznej że to my stworzyliśmy Boga (...) mozolnie z bólem, z męką naszego Boga, Boga miłosierdzia i dobra, aby czas uchronił przed złem wszechświata, kosmosu (...) Żeby nas uchronił przed nami (...) Bóg przeciw innym Bogom (...) Bóg miłosierdzia. Bóg ludzi. Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa" "


Tak widzę...


"Talent może być czasem przebaczony, geniusz nigdy. Bayron George "


Talent może...


"Tempora mutantur et nos mutamur in illis - czasy się zmieniają, a my wraz z nimi. Owidiusz "


Tempora mutantur...


"Tempora si fuerint nubila, solus eris - jeśli czasy będą chmurne, będziesz sam. "


Tempora si...


"Temporis filia veritas - prawda córką czasu. "


Temporis filia...


"Tempus edax rerum - czas niszczyciel wszystkiego. Owidiusz "


Tempus edax...


"Tempus est optimus magister vitae - czas jest najlpeszym nauczycielem życia. "


Tempus est...


"Tempus fugit (aeternitas manet) - czas ucieka (wieczność trwa). Wergiliusz "


Tempus fugit...


"Tempus neminem manet - czas nie czeka na nikogo. "


Tempus neminem...


"Ten, kto nie potrafi przetrwać trudnych czasów, nie doczeka dobrych. "


Ten, kto...


"Teraźniejszość to stan między dawnymi dobrymi czasami i piękniejszą przyszłością. "


Teraźniejszość to...


"Timet homo tempus, tempus piramides timet - człowiek boi się czasu, czas boi się piramid. "


Timet homo...


"To jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić. Tadeusz Kościuszko (1746 - 1817) "


To jest...


"To nieprawda, że obcowanie z młodzieżą odmładza. Po kilku godzinach patrzenia na młode, gładkie twarze, wydaję się sobie dopiero stara i brzydka. s. 299 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas "


To nieprawda,...


"To nieprawda, że prawdopodobieństwo śmierci w czasie wojny jest większe. Ono jest zawsze takie samo - stuprocentowe. CS. Lewis, "Ziarna paproci i słonie" "


To nieprawda,...


"To nieszczęście, że tak mały odstęp dzieli czas, gdy jesteśmy zbyt młodzi, od czasu, gdy jesteśmy zbyt starzy. Charles Louis de Montesquieu "


To nieszczęście,...


"To znany władca. Panował za czasów swego błazna. Tadeusz Szyfer "


To znany...


"Traci czas, kto skarży się teściowej. "


Traci czas,...


"Traci czas, kto szuka cnoty w złym towarzystwie. "


Traci czas,...


"Traci czas, kto szuka milczenia u kobiety. "


Traci czas,...


"Traci czas, kto szuka pieniędzy u marnotrawcy. "


Traci czas,...


"Traci czas, kto szuka prawdy u hipokryty. "


Traci czas,...


"Traci czas, kto szuka wiary u pochlebcy. "


Traci czas,...


"Traci czas, kto szuka wieprza u Żydów. "


Traci czas,...


"Trudniej czasem dotrzymać słowa niż kroku. "


Trudniej czasem...


"Trudno powiedzieć, co jest prawdą, ale czasami tak łatwo rozpoznać fałsz. Albert Einstein (1879 - 1955) "


Trudno powiedzieć,...


"Trudno uchwycić właściwy czas, lecz łatwo go przegapić. Sy-Ma Cien "


Trudno uchwycić...


"Trzeba bardzo dużo czasu aby stać się młodym. Pablo Picasso "


Trzeba bardzo...


"Trzeba zaczynać od najskromniejszego szczęścia. Wówczas przychodzi częściej. Erich Maria Remarque (właśc. Erich Paul Remark, 1898-1970) "


Trzeba zaczynać...


"Tylko chwasty sieją się same i rosną w przyśpieszeniu. Wszystko inne, aby mogło rosnąć i żyć wymaga czasu i cierpliwości, mozołu i dbałości. Jak ludzkość istnieje, raz tylko manna spadła z nieba i też nie wiadomo, czy to prawda. s. 49 Zofia Kucówna - Zdarzenia potoczne "


Tylko chwasty...


"Tylko miłość potrafi zatrzymać czas. Marcel Proust (1871-1922) "


Tylko miłość...


"Tylko nasze pojęcie czasu pozwala nam mówić o sądzie ostatecznym. W gruncie rzeczy jest to sąd doraźny. Franz Kafka "


Tylko nasze...


"Świadomość, istniejąca globalnie w przestrzeni i czasie, jest ukrytą, porządkującą wszystko zmienną. Herbert Nick, fizyk kwantowy "


Świadomość, istniejąca...


"Świat dzisiejszy jest tak urządzony, że nawet przy najlepszej woli otoczenia dokonuje się bezimienna zbrodnia na każdej jednostce. Nikt nie winien i winni są wszyscy. Dzieje się wciąż to samo, co w ścisku podczas pożaru. Karol Irzykowski "


Świat dzisiejszy...


"Świat posiada własną duszę i bywa, że owa dusza wywiera wpływ na wszystko i na wszystkich w tym samym czasie. Paulo Coelho "


Świat posiada...


"Samotność to jest to, kiedy czas wlecze się bez końca. Tadeusz Konwicki "Pamflet na siebie" "


Samotność to...


"Są czasy, kiedy ludzie mówiąc przez sen kłamią. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Są czasy,...


"Są sytuacje, w których zło działa szybko, gwałtownie, z nagłą, miażdżącą siłą. Natomiast dobro z reguły działa wolniej, potrzebuje czasu, aby się objawić i dać świadectwo. Więc dobro często się spóźnia i - przegrywa. Ryszard Kapuściński "


Są sytuacje,...


"Sądzę, że powinienem kochać wolność zawsze, ale w czasach w których żyjemy jestem zdecydowany uwielbiać ją. Alexis De Tocqueville "


Sądzę, że...


"Sed fugis interae, fugit irreparabile tempus - lecz tymczasem ucieka czas, ucieka i nie da się go przywrócić; lecz tymczasem mija życie, mija bezpowrotnie. "


Sed fugis...


"Sekret bycia nieszczęśliwym polega na posiadaniu wolnego czasu, który możemy poświęcić na zastanawianie się, czy jesteśmy szczęśliwi, czy też nie. George Bernard Shaw (1856 - 1950) "


Sekret bycia...


"Serce kamieni drży czasem jak serce małych zwierząt. Zbigniew Herbert "


Serce kamieni...


"Serce ludzkie bywa czasem tak zgłodniałe, że rzuca się nawet na kamienie, nie czując ich martwoty i chłodu. Feliks Chwalibóg "


Serce ludzkie...


"Signum temporis: nikt nie wie, co to znaczy "signum temporis". znak czasu) zdarzenie znamionujące początek lub koniec epoki "


Signum temporis:...


"Sława za życia i sława po śmierci to czasem za dużo. Trzeba umieć poprzestać na jednej "


Sława za...


"Słowa przynależą do czasu, milczenie do wieczności. Thomas Carlyle "


Słowa przynależą...


"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności. Khalil Gibran "


Słowa są...


"Słowo poetyckie zatrzymuje poniekąd przemijalność czasu. Hans Georg Gadamer "


Słowo poetyckie...


"Słup z napisem <> i nic więcej. Na początku w mróz gołymi rękami łamaliśmy gałęzie na szałasy. I nie uwierzysz, ale powoli sami się pobudowaliśmy. Postawiliśmy sobie baraki, ogrodzenie, zbudowaliśmy karcery, wieże strażnicze - wszystko sami. I zaczął się wyrąb, ścinanie drzewa. Po ośmiu wprzęgaliśmy się do sanek, woziliśmy pnie, po pierś zapadając się w śnieg. Długo nie wiedzieliśmy, że wybuchła wojna. Ukrywano to przed nami. I nagle - propozycja. Na ochotnika na front do batalionów karnych, a kto wyjdzie cało ze wszystkich bitew - będzie wolny. A potem ataki i ataki, kilometry kolczastego drutu pod prądem, miny, moździerze, całe miesiące huraganowego ognia. Nie bez powodu nazywano żołnierzy z naszych batalionów skazańcami. Kładło nas pokotem. Jak ja wyżyłem? Ależ wyobraź sobie, że to krwawe piekło było rajem w porównaniu z okropnościami obozu (. . . ). Borys Pasternak "


Słup z...


"Spoczywanie na laurach jest niebezpieczne jak spoczywanie zimą na śniegu. Umierasz w czasie snu. Ludwig Wittgenstein (1889 - 1951) "


Spoczywanie na...


"Sprawowanie władzy jest tylko wówczas niewinne, gdy jest ona bezwarunkowa. Tylko ręce, które ją dziedziczą to ręce czyste. Mikołaj Gomez Davilla "


Sprawowanie władzy...


"Stary ale jary, lepszy czasem od młokosa. Fredro Aleksander "


Stary ale...


"Starym się jest wówczas, gdy więcej radości przynosi przeszłość niż przyszłość. John Knittel "


Starym się...


"Stawiam sobie czasem trzy pytania: dlaczego piszę? do kogo piszę? Co myślę o swoich własnych wierszach? . Jan Twardowski "


Stawiam sobie...


"Strata czasu jest podobna do śmierci - nieodwracalna. Piotr I, car Rosji "


Strata czasu...


"Stwierdzono, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu. Winston Churchill (1874 - 1965) "


Stwierdzono, że...


"Sukces jest potrzebny tylko od czasu do czasu, bo pozwala myśleć, że jest się do niego zdolnym. s. 40 Zofia Kucówna - Zdarzenia potoczne "


Sukces jest...


"Sumienie jest zegarem, który chodzi zawsze dobrze. Tylko my czasem chodzimy źle. Erich Kastner "


Sumienie jest...


"Sumienie rodzi się czasem z jego wyrzutów. Stanisław Jerzy Lec "


Sumienie rodzi...


"Surdo fabulam narras - czas leczy wszystkie rany. "


Surdo fabulam...


"Symptomem, który ujawnia, że zabijamy marzenia, jest brak czasu. Paulo Coelho, Pielgrzym "


Symptomem, który...


"Szczęśliwym czas mija szybko. "


Szczęśliwym czas...


"Sztuka jest emanacją naszego wewnętrznego życia i ona jest decydującą wartością tworzenia. s. 342 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas "


Sztuka jest...


"Szukałem Boga... i nagle przyszedł nieoczekiwany jak żurawiny po pierwszym mrozie z sercem pomiędzy jedną ręką a drugą i powiedział: dlaczego mnie szukasz, na mnie trzeba czasem poczekać. Jan Twardowski "


Szukałem Boga......


"Szumi las... ma czas. Jan Sztaudynger "


Szumi las......


"Rdza: Po pewnym czasie warstwa rdzy staje się warstwą ochronną. Butulescu V "


Rdza: Po...


"Ręce ludzkie są kruche, żyją krótko, ale zostawiają po sobie ślady, które trwają całe lata, a nawet wieki. s. 121 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas "


Ręce ludzkie...


"Roślina, zwierzę czy człowiek pozostają sobą, mimo że w ciągu stosunkowo krótkiego czasu ani jeden atom w ich organizmie nie pozostał ten sam. Antoni Kępiński (1918-1972) "


Roślina, zwierzę...


"Rozliczne wyznania stają się dopiero wówczas szkodliwe, gdy jedno z nich rości sobie prawo prześladowania i uciskania innych. Paul T. Holbach "


Rozliczne wyznania...


"Rozmiary skaleczenia żyletką podczas golenia, są wprost proporcjonalne do doniosłości wydarzenia, które jest tego powodem. Prawa Murphy'ego "


Rozmiary skaleczenia...


"Rozrywka pomaga tracić świadomość upływu czasu. Gertruda Stein "


Rozrywka pomaga...


"Rozrzutna miłość nie zna ceny czasu, beztrosko rzuca na wiatr całe lata. Panowa "


Rozrzutna miłość...


"Rozum jest obecny tylko wówczas, gdy ludzie mówią ze sobą. Hans Georg Gadamer "


Rozum jest...


"Rozum mistrzem wszechrzeczy, czas mistrzem rozumu. Wacław Potocki "


Rozum mistrzem...


"Róg obfitości od czasu do czasu zatyka jakaś szmata. "


Róg obfitości...


"Również głupiec miewa czasami rozsądną myśl, tylko tego nie zauważa. Danny Kaye "


Również głupiec...


"Różnie toczą się losy. Czasem - zataczają! Tadeusz Szyfer "


Różnie toczą...


"Rzadko kiedy czasy są surowsze niż ludzie. Norman Mailer "


Rzadko kiedy...


"Quod ab initio vitiosum est, non potest tractu temporis convalescere - to, co od początku jest wadliwe, nie może być uzdrowione przez (sam) upływ czasu. "


Quod ab...


"Pamiętaj, nadejdzie czas odkupienia. Daab "


Pamiętaj, nadejdzie...


"Pamiętaj, że każda rzecz warta zrobienia zajmie ci więcej czasu niż myślisz. Michel Quoist "


Pamiętaj, że...


"Panie! Proszę Cię dzisiaj nie o czas na to, bym mógł w nim uczynić jak najwięcej. Proszę Cię dziś o łaskę w tym czasie który mi dajesz, bym z pewnością i pokojem czynił to, czego Ty chcesz i co czynić powinienem. Michel Quoist "


Panie! Proszę...


"Patologia zaczyna się wówczas, gdy przedział między przyszłością a przeszłością jest tak duży, iż człowiek nie jest w stanie go przekroczyć. Antoni Kępiński (1918-1972) "


Patologia zaczyna...


"Patrząc z tunelu drzew ponad wąwozem na niebo z białymi obłokami sunącymi z wiatrem, kochałem ten kraj tak, że byłem szczęśliwy podobnie jak jest się szczęśliwym, gdy było się z kobietą, którą się kocha naprawdę, kiedy to człowiek jest pusty i czuje, jak to znów wzbiera i już jest, i nigdy nie można tego mieć w całości, a jednak można mieć to, co jest w danej chwili, i chce się jeszcze i jeszcze więcej mieć i być, i przeżyć, posiąść znowu na zawsze, na to długie, nagle kończące się zawsze; i czas się zatrzymuje, niekiedy w tak zupełnym bezruchu, że potem czekasz, aby usłyszeć, jak zacznie płynąć, a on rusza bardzo powoli. Ale wtedy nie jesteś sam, bo jeżeli naprawdę kochałeś szczęśliwie i nietragicznie, ona kocha cię zawsze; wszystko jedno, kogo pokocha i dokąd pójdzie, ciebie kocha bardziej. Więc jeśli kochałeś jakąś kobietę i jakiś kraj, to miałeś wielkie szczęście, i jeżeli potem umrzesz, to już jest nieważne. Ernest Hemingway "


Patrząc z...


"Pesymizm jest przywilejem młodych. W starszym wieku nie ma na to czasu. Winston Churchill (1874-1965) "


Pesymizm jest...


"Pewna bardzo porządna kobieta poślubiła rogacza. Od tego czasu puszcza się ze wszystkimi. Sacha Guitry "


Pewna bardzo...


"Pewne rzeczy w życiu, nim jeszcze zdążymy się do nich przyzwyczaić, zmieniają się w czasie krótszym od jednego krzyku. Paulo Coelho "


Pewne rzeczy...


"Pierwszy w czasie - lepszy w sprawie. "


Pierwszy w...


"Pismo i sztuka to jedyni świadkowie czasów. Dąbrowska Maria "


Pismo i...


"Po pracy człowiek musi mieć czas na modlitwę, wypoczynek, rozmowę w gronie rodziny, na swoje zainteresowania, na świadczenie pomocy bliźnim. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński "


Po pracy...


"Pociąg do alkoholu tym różni się od pociągu do kobiety, że z biegiem czasu przechodzi w stan chroniczny. Horacy Safrin "


Pociąg do...


"Podczas gdy świat idzie naprzód, zwiększa się liczba analfabetów. "


Podczas gdy...


"Podczas rozmowy najważniejsze jest to, co się przemilcza. "


Podczas rozmowy...


"Podczas wojny niczego nie należy lekceważyć. Neops "


Podczas wojny...


"Podczas wyborów ludzie ekscytują się, męczą, jątrzą. Alexis De Tocqueville "


Podczas wyborów...


"Podnosisz głos, podczas gdy powinieneś wzmocnić swoje argumenty. Samuel Johnson (1709-1784) "


Podnosisz głos,...


"Podobnie jak rzeczy pierwszej potrzeby - ognia i wody - przyjaźni potrzebujemy przez cały czas. Cyceron, Marcus Tullius Cicero (106-43 p. n. e) "


Podobnie jak...


"Podstawowa zasada naszych czasów mówi, że człowiek sam nie poradzi sobie z tym cholernym światem. John Steinbeck "


Podstawowa zasada...


"Pokonaj błędne przekonanie, że wszystko, na co poświęcasz swój czas i energię, jest szalenie ważne. Najprawdopodobniej za rok będzie to jedynie kolejny, nic nie znaczący szczegół w twoim życiu. Richard Carlson: Nie zadręczaj się drobiazgami "


Pokonaj błędne...


"Pokora jest pewnym stosunkiem duszy do czasu. To zgoda na czekanie. Weil Simone "


Pokora jest...


"Pokój nosimy jak szatę, która z przodu cerujemy, podczas gdy z tyłu się rozłazi. Wilhelm Raabe "


Pokój nosimy...


"Polityka to scena, z której czasami lepiej słychać suflerów niż aktorów. Ignazio Silone "


Polityka to...


"Poprawa wymaga czasu. Montesquie (Monteskiusz) "


Poprawa wymaga...


"Poświęć czas na zastanowienie się. Bez tego życie jest jedynie egzystencją. Linus Mundy "


Poświęć czas...


"Powinniśmy również czasem przeciwko samym sobie, aby nie przyjąć od drugiego tego, czego nie powinien dać. Michel Quoist "


Powinniśmy również...


"Pozostaje się młodym tylko wówczas, jeżeli było się młodym kiedykolwiek. Cesare Pavese "


Pozostaje się...


"Pozwólcie sercom od czasu do czasu odpoczywać. Mahomet "


Pozwólcie sercom...


"Pracowita pszczoła nie ma czasu na to, by być smutna. "


Pracowita pszczoła...


"Praemonitus praemunitus - (dosł. ostrzeżony uzbrojony) zawczasu ostrzeżony (jest) na czas uzbrojony "


Praemonitus praemunitus...


"Praktyczne działania to remedium na duchowe frustracje. s. 359 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas "


Praktyczne działania...


"Prawa natykają się zawsze na namiętności i na przesądy prawodawcy. Czasem przechodzą przez nie i barwią się od nich; czasem utkwią w nich i wrosną w nie. Montesquieu "


Prawa natykają...


"Prawa są jak ubrania: jakiś czas leżą dobrze, potem są znoszone, w końcu przychodzi czasem, aby je wymienić. Jean Foyer "


Prawa są...


"Prawda jest zawsze córką czasu. Powiedzenie łacińskie "


Prawda jest...


"Prawdę czas odsłania. Seneka Młodszy "


Prawdę czas...


"Prawdziwa miłość jest chorobą, a czas lekarzem, który nie może przyjść, bo ma zajęte wszystkie terminy. "


Prawdziwa miłość...


"Prawdziwa przyjaźń istnieje tylko wtedy, gdy człowiek nie ma nic, bo wówczas przyjaźń jest jego największym skarbem. Denis Diderot "


Prawdziwa przyjaźń...


"Prawdziwa przyjaźń przychodzi wówczas, gdy cisza między dwojgiem ludzi nie jest męcząca. Dave Tyson Gentry "


Prawdziwa przyjaźń...


"Prawdziwą miłość poznaje się nie po jej sile, lecz po czasie jej trwania. Poulet Robert "


Prawdziwą miłość...


"Prawdziwy problem życiowy w dzisiejszych czasach: mieć dość czasu na myślenie. Edward Heath "


Prawdziwy problem...


"Prior tempore, potior iure - perwszeństwo w czasie daje lepsze prawa; kto pierwszy ten lepszy. "


Prior tempore,...


"Pro tempore - (dosł. dla czasu) chwilowo "


Pro tempore...


"Przeciętny Amerykanin nie potrzebuje ani zegara, ani kalendarza. W czasie orientuje się według seriali telewizyjnych. Jerry Lewis "


Przeciętny Amerykanin...


"Przeprosiny to grzeczność poniewczasie. "


Przeprosiny to...


"Przy naprawie komputerów czasami przydaje się młotek. Prawa Murphy'ego "


Przy naprawie...


"Przy stworzeniu Bóg dał Europejczykom zegar, a Afrykańczykom czas... . przysł afrykańskie "


Przy stworzeniu...


"Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył. Król Jan III Sobieski pod Wiedniem w czasie odsieczy "


Przybyłem, zobaczyłem,...


"Przyjaciele są złodziejami czasu. Francis Bacon "


Przyjaciele są...


"Przyjaciele to złodzieje czasu. (Amici fures temporum). (Amici fures temporum) "


Przyjaciele to...


"Przyjaciół można mieć w każdym czasie - pod warunkiem, że się ich nie potrzebuje. Winston Churchill (1874 - 1965) "


Przyjaciół można...


"Przyjaźnie, które wytrzymały próbę czasu i zmian, są z pewnością najlepsze. Joseph Parry "


Przyjaźnie, które...


"Przyjdzie czas, przyjdzie rada. "


Przyjdzie czas,...


"Przykazanie 7b: nie kradnij czasu! Aleksander Kumor "


Przykazanie 7b:...


"Pycha to czasem samoobrona ludzi, których nikt nie pochwali. Magdalena Samozwaniec "


Pycha to...


"O czasy! O obyczaje! Ciceron "


O czasy!...


"O pewnych rzeczach się nie mówi, aby nie ranić drugiej osoby. Podstawą dobrego małżeństwa jest szacunek, a czasem przejawia się on właśnie tym, aby przemilczeć to, czego śiadomość niczego nie naprawi. Danielle Steel: Teraz i na zawsze (New and Forever) "


O pewnych...


"O tempora! O mores! - O czasy! O obyczaje!; Co za czasy! Co za obyczaje! Cyceron (Marcus Tullius Cyceron, 106 - 43 p.n.e) "


O tempora!...


"O, czasy! O, obyczaje! Cyceron (Cicero Marcus Tullius, 106-43 p. n. e) "


O, czasy!...


"Obdziela i obdziera nas czas. Jan Sztaudynger "


Obdziela i...


"Obmowa porusza się na kołach i wszyscy, mniej lub więcej smarują je, podczas gdy się toczy. Quido "


Obmowa porusza...


"Ocalałeś nie po to aby żyć / masz mało czasu trzeba dać świadectwo [. . . ] Bądź wierny Idź. Zbigniew Herbert (1924 - 1998) "


Ocalałeś nie...


"Oczywista prawda jest czasem podobna do głupstwa. Andrzej Kijowski "


Oczywista prawda...


"Od czasu do czasu trzeba odpocząć od nieróbstwa. Jean Cocteau "


Od czasu...


"Od słowa do słowa idzie człowiek czasem całe życie. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Od słowa...


"Odium theologicum - nienawiść teologiczna (nazwa szczególnej nienawiści powstałej w czasie debat teologicznych). (nazwa szczególnej nienawiści powstałej w czasie debat teologicznych). (nazwa szczególnej nienawiści powstałej w czasie debat teologicznych) "


Odium theologicum...


"Odwaga jest czasem i skutkiem strachu. Żółkiewski Alojzy "


Odwaga jest...


"Okolicznością łagodząca jest fakt, ze sztuka pochodzi z czasów zamierzchłych. Zbigniew Herbert "


Okolicznością łagodząca...


"Omnia tempus habent - wszystko ma swój czas. "


Omnia tempus...


"Opieka: Czasem taki jest mecenat, że z pupila wkrótce denat. Lec Stanisław Jerzy (pierw. de Tusch-Letz, 1909-1966) "


Opieka: Czasem...


"Organizacja społeczeństwa w określonym czasie zależy od środków produkcji czyli sposobu produkcji i organizacji pracy. Karol Marks "


Organizacja społeczeństwa...


"Orłem naszych czasów jest bocian. Kąkolewski Krzysztof "


Orłem naszych...


"Osamotnienie mojego sławnego na całym świecie bohatera powinno przypominać czytelnikom o osamotnieniu duchowym, jakiego wszyscy doświadczamy nawet wówczas, gdy prowadzimy aktywne życie w środku zatłoczonego miasta. Daniel Defoe "


Osamotnienie mojego...


"Osobowość kobiety jest zawsze rozdwojona, podczas gdy u mężczyzny ma ona na względzie tylko samego siebie. de Stael "


Osobowość kobiety...


"Oto cecha naszych czasów: dużo maszyn, mało manier. John Patrick "


Oto cecha...


"Na czym właściwie polega niezadowolenie? Jest ciepło, a mimo to trzęsie cię. Jesteś najedzony, a mimo to głód ci doskwiera. Jesteś kochany, a mimo to szukasz nowych wrażeń. A wszystko to wynika z prostego faktu, że istnieje czas, ten cholerny Czas. Koniec życia nie wydaje się taki odległy, widzisz go wyraźnie niczym linię namalowaną na mecie. Bez przerwy zadajesz sobie pytania: "Czy wszystko już zrobiłem?", "Czy wystarczająco kochałem?", "Czy zjadłem to, co było do zjedzenia?". Wszystko to mówi o największym przekleństwie człowieka, a może też stanowi jego nieprzemijającą chwałę. "Jakie znaczenie miało moje dotychczasowe życie i co jeszcze może ono znaczyć w czasie, który mi pozostał?". Dochodzimy tu do zatrutego przewrotnością sedna pytania: "Czy zapisałem się w Wielkiej Księdze Losu? Co jestem wart?". I nie jest to próżność ani ambicja. John Steinbeck "


Na czym...


"Na gniew najlepszym lekarstwem czas. Seneka Młodszy (właśc. Lucius Annaeus Seneca, zw. Filozof, 4 p.n.e. ? - 65 n.e) "


Na gniew...


"Na marmurowej wyrył płycie czas wieczne prawa dla ludzkości: nic piękniejszego ponad życie, w życiu - nic ponad czar miłości. Carpio Lope de Vega "


Na marmurowej...


"Na progu nowych czasów, które nadchodzą, pragnę wraz z moimi rodakami rozważyć wielką tajemnicę Bożej miłości i uwielbić Boga, który jest miłością. Jan Paweł II (Sopot, 5 czerwca 1999) "


Na progu...


"Na rozpacz nie ma czasu. Dygasiński Adolf "


Na rozpacz...


"Na wszelkie zło istnieją dwa lekarstwa: czas i cisza. Aleksander Dumas "


Na wszelkie...


"Nad stracony czas nic bardziej nie boli. Michał Anioł "


Nad stracony...


"Nadaremnie traci czas, kto chce pouczyć człowieka rojącego sobie, że już jest mądry. Demokryt "


Nadaremnie traci...


"Nadchodzi taki czas, kiedy problem jest dość duży, by go zauważyć, i dość mały, by można go było rozwiązać. Mike Leavitt "


Nadchodzi taki...


"Nadmiar zalet może czasem stać się dużą wadą. Bogusław Wojnar "


Nadmiar zalet...


"Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie. "


Nadszedł czas,...


"Nadzieja ma skrzydła, przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów, która nigdy nie ustaje, a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury. Emily Dickinson "


Nadzieja ma...


"Najczęstszy ludzki błąd - nie przewidzieć burzy w piękny czas. Niccolo Machiavelli (1469-1527) "


Najczęstszy ludzki...


"Najgorszy jest diabeł wtenczas, kiedy się modli. Adalberg "


Najgorszy jest...


"Najlepsze maniery mają ci, którzy swego czasu brali po karku. Fiodor Dostojewski "


Najlepsze maniery...


"Najlepszemu piekarzowi czasem chleb się nie uda. Torżewski "


Najlepszemu piekarzowi...


"Najlepszym nauczycielem jest czas. Menander "


Najlepszym nauczycielem...


"Najtrudniej nauczyć się tego, że nawet głupcy mają czasami rację. Winston S. Churchill "


Najtrudniej nauczyć...


"Najwięcej czasu kradną innym Ci, którzy nie wiedzą co począć z własnym. "


Najwięcej czasu...


"Najwięcej czasu ma człowiek, który niczego na później nie odkłada. Przysłowie chińskie "


Najwięcej czasu...


"Największą mądrością jest czas, wszystko ujawni. Tales "


Największą mądrością...


"Największe odkrycie moich czasów to prawda, że człowiek może zmienić siebie, zmieniając swój stosunek do świata. William James "


Największe odkrycie...


"Największy rozum - do czasu milczeć i do czasu mówić. Maria Rodziewiczówna "


Największy rozum...


"Największym optymizmem napawa mnie nadzieja - nie ważne na co, istotne, że się czasem pojawia. Antoni Maj "


Największym optymizmem...


"Największymi lekarzami jest natura, czas i cierpliwość. "


Największymi lekarzami...


"Najwyższy czas, by dzieci uświadomiły rodzicom tajemnice życia płciowego. Karl Kraus (1874-1936) "


Najwyższy czas,...


"Naprawdę starym jest się wówczas, kiedy się to powie o sobie w towarzystwie, a nikt się nie śmieje i nie zaprzecza. Magdalene Samozwaniec (1911-1972) "


Naprawdę starym...


"Nas jak gdyby nauczono się całować w niebie i jako dzieci zesłano na ziemię w tym samym czasie, byśmy mogli na sobie wypróbować tę umiejętność. Borys Pasternak "


Nas jak...


"Naszym czasom przypadło odkrycie, że słowo jest rodzajem hałasu. Thornton Wilder "


Naszym czasom...


"Nati melioribus annis - urodzeni w lepszych czasach. "


Nati melioribus...


"Nawet jeśli czasem trochę się skarżę - mówiło serce - to tylko dlatego, że jestem sercem ludzkim, a one są właśnie takie. Obawiają się sięgnąć po swoje najwyższe marzenia, ponieważ wydaje im się że nie są ich godne, albo że nigdy im się to nie uda. My, serca, umieramy na samą myśl o miłościach, które przepadły na zawsze, o chwilach, które mogły być piękne, a nie były, o skarbach, które mogły być odkryte, ale pozostają na zawsze niewidoczne pod piaskiem. Gdy tak się dzieje, zawsze na koniec cierpimy straszliwe męki. Paulo Coelho "


Nawet jeśli...


"Nawet kiedy poluje się na słonie, trzeba czasem zabić pchłę. Stanisław Jerzy Lec "


Nawet kiedy...


"Nawet tak znakomity Homer czasem się zdrzemnie. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65 - 8 p. n. e) "


Nawet tak...


"Nic ludzi tak nie gorszy jak prawda. Czasem nasuwa się myśl, że dla uniknięcia publicznego zgorszenia trzeba unikać prawdy. Stefan Kisielewski (1911-1991), pisarz, publicysta, kompozytor "


Nic ludzi...


"Nic nie robić jest czasem dobrym lekarstwem. Hipokrates "


Nic nie...


"Nic nigdy nie zostało zbudowane w zaplanowanym czasie, lub zgodnie z kosztorysem. Prawo Cheopa "


Nic nigdy...


"Nic tak nie zabija czasu jak książka. Mieczysław M. Szargan "


Nic tak...


"Nic, co robisz, nie jest stratą czasu, jeśli umiesz mądrze korzystać z własnych doświadczeń. Rodin Auguste (1840-1917) "


Nic, co...


"Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny. Arystoteles (384 - 322 p. n. e) "


Nie chowaj...


"Nie chwal nikogo przed czasem. Knapski "


Nie chwal...


"Nie czas modlitwie po przegranej bitwie. Safona "


Nie czas...


"Nie czas opłakiwać klęsk publicznych, kiedy się widzi domowe nieszczęścia. Seneka Młodszy (właśc. Lucius Annaeus Seneca, zw. Filozof, 4 p.n.e. ? - 65 n.e) "


Nie czas...


"Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy. Juliusz Słowacki (1809 - 1849) "


Nie czas...


"Nie każdy, kogo złapano w czasie zamieszek, jest buntownikiem. Ali Ibn Abi Talib "


Nie każdy,...


"Nie ma chyba człowieka, który by nie chciał być czasem kimś innym, zmienić swojej roli w życiu, uciec od tego, co jest. Antoni Kępiński (1918-1972) "


Nie ma...


"Nie ma wartości równej wartości czasu. Johann Wolfgang von Goethe "


Nie ma...


"Nie ma żadnego lekarstwa na urodzenie się i na śmierć. Zachowaj radość w międzyczasie. George Santayana "


Nie ma...


"Nie mam na to czasu, żeby tracić czas. Tadeusz Kotarbiński "


Nie mam...


"Nie można wykorzystać czasu, gdyż nie wiadomo, ile go jest. Stefan Kisielewski "


Nie można...


"Nie narzekajcie na pogodę. Gdyby co jakiś czas się nie zmieniała, większość ludzi nie wiedziałaby jak zacząć rozmowę. Kin Hubbard "


Nie narzekajcie...


"Nie omieszkaj posłużyć się argumentacją w stylu: "reszka - ja wygrywam, orzeł - ty przegrywasz". Jeśli prośba zawarta w tego rodzaju modlitwie nie ziści się, wówczas jest to jeszcze jeden dowód więcej, że tego rodzaju modlitwy są nieskuteczne; jeśli się ziści, to będzie mógł, oczywiście, znaleźć jakieś fizyczne przyczyny, które do tego doprowadziły i "dlatego byłoby się to tak czy inaczej wydarzyło", a w ten sposób modlitwa wysłuchana staje się takim samym dowodem jak i nie wysłuchana na to, że modlitwy są nieskuteczne. Clive Staples Lewis (ur. 1898)-Listy starego diabła do młodego "


Nie omieszkaj...


"Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz je takim czynimy. Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go. Seneka (Lucius Annaeus Seneca, ok. 3 - 65 n. e) "


Nie otrzymujemy...


"Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu. Benjamin Franklin (1706-1790) "


Nie starzeje...


"Nie trać czasu z kimś kto nie ma go, aby do spędzać z tobą. Gabriel Garcia Marquez "


Nie trać...


"Nie umieć kochać, to nic nie umieć, a czasem jeszcze mniej niż nic. Raoul Follereau "


Nie umieć...


"Nie wahaj się! Bywa, że trzeba wierzyć przeczuciom. Nawet eksperci czasem się mylą. Zgodnie z prawami aerodynamiki trzmiel nie może latać. Chyba nikt mu tego nie powiedział. [99] H. Jackson Brown, - P S Kocham Cię "


Nie wahaj...


"Nie wiem co to poezja / nie wiem, po co i na co, / wiem, że czasami ludzie / czytają wiersze i płaczą. Władysław Broniewski "


Nie wiem...


"Nie wierzcie zegarom - czas wymyślił je dla zabawy. Wojciech Bartoszewski "


Nie wierzcie...


"Nie znajdą Boga ci, którzy Go szukają do czasu tylko, a przestają szukać w chwili pokusy. Jeśli chcesz pojąć i zdobyć Chrystusa, uczynisz to znacznie prędzej idąc Jego śladami, niż czytając o nim księgi. św. Bernard "


Nie znajdą...


"Nie znaliśmy dobrze utopii bądź wyleciały nam z pamięci, zbytnio też opłakiwano niemożliwość ich realizacji. Tymczasem okazały się łatwiejsze do urzeczywistnienia, niż sądzono dawniej. I dziś już co innego nas niepokoi: jak uniknąć ich definitywnej realizacji. Mikołaj Bierdiajew "


Nie znaliśmy...


"Nie zostawiaj mnie, kochany, na pustyni bez Twej dłoni, którą można ścisnąć nocą, Twego głosu, który zbudzi mnie ze snu, Twej miłości, co owinie dzień czułością. Tul mnie, kochany, tul, i powiedz, jaka jestem młoda, i że czas uchroni mnie przed starością. Catherine Cookson "


Nie zostawiaj...


"Niebezpieczeństwo przy szukaniu prawdy leży w tym, że czasami się ją rzeczywiście znajduje. Wiliam Faulkner "


Niebezpieczeństwo przy...


"Niech Cię Bóg błogosławi. Chcę całować i pieścić każde tak bardzo ukochane miejsce i zaglądać w głębię Twoich słodkich oczu, które dawno temu całkowicie podbiły moje serce. Miłość rośnie wraz z upływem czasu. Caryca Aleksandra (1872 - 1918) do cara Rosji Mikołaja II (1868 - 1918) "


Niech Cię...


"Niegdyś uważałam, że "cokolwiek" jest lepsze niż "nic". Dziś wiem, że czasem "nic" bywa lepsze niż "cokolwiek". Glenda Jackson "


Niegdyś uważałam,...


"Niejeden marnuje czas dany mu do przeżycia, ponieważ martwi się, że ma tego czasu tak mało. Tadeusz Kotarbiński "


Niejeden marnuje...


"Niełatwo jest żyć po śmierci. Czasem trzeba na to stracić całe życie. Stanisław Jerzy Lec "


Niełatwo jest...


"Nieraz zauważyłem, że właśnie rzeczy ledwie dostrzeżone w czasie dnia, nie sformułowane wyraźnie myśli, wypowiedziane mimochodem słowa, które przeszły bez echa, wracają w nocy w namacalnym kształcie, stają się tematem snów, jakby w zadośćuczynieniu za to, że wzgardzono nimi na jawie. Borys Pasternak "


Nieraz zauważyłem,...


"Nieszczęście jest także dobre. W czasie choroby nauczyłem się wiele, czego bym się nigdy w życiu nie nauczył. Johann Wolfgang von Goethe 1749-1832 "


Nieszczęście jest...


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga długiego czasu. Czas i tak upłynie "


Nigdy nie...


"Nigdy nie zapominaj, ile zawdzięczasz tym, którzy żyli przed tobą. H. Jackson Brown "


Nigdy nie...


"Nigdy orzeł nie stracił tyle czasu, jak wtedy, kiedy chciał się uczyć od wrony. William Blake "


Nigdy orzeł...


"Nikogo nie interesuje nigdy to, co mówi reakcjonista. Ani wtedy, kiedy to mówi, bo wówczas wydaje się to absurdalne - ani po kilku latach, bo wówczas wydaje się to oczywiste. Mikołaj Gomez Davilla "


Nikogo nie...


"Nikomu nie jest zagwarantowana radość życia. Od życia dostajemy tylko czas i przestrzeń. Do nas należy zapełnienie ich radością. [106] H. Jackson Brown, - P S Kocham Cię "


Nikomu nie...


"Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest. Johann Wolfgang von Goethe (1749 - 1832) "


Nikt nie...


"Nikt nie jest tak głupi, żeby od czasu do czasu takiego nie udawać. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Nikt nie...


"Nikt nie miał czystego sumienia. Każdy miał podstawy, by czuć się wszystkiemu winnym, by czuć się nie wykrytym przestępcą, nie zdemaskowanym oszustem. [o ludziach podczas rewolucji] Borys Pasternak "


Nikt nie...


"Nikt nie wie, jak mi czasem żyć ciężko! A. Mickiewicz (1798-1855) "


Nikt nie...


"Non erat his locus - to nie było (właściwe) miejsce; to było nie w porę, w niestosownym czasie (powiedziane, zrobione); dygresja nie na miejscu. "


Non erat...


"Non semper erit aestas - nie zawsze będzie lato (przygotuj się na trudniejsze czasy). (przygotuj się na trudniejsze czasy). (przygotuj się na trudniejsze czasy) "


Non semper...


"Nuda jest czasem szatana. "


Nuda jest...


"Nunc est bibendum - (dosł. pora pić) teraz pijmy; czas uczcić wielki, niespodziewany sukces; nadeszła chwila radości. Horacy "


Nunc est...


"Magnum opus - wielkie (wspaniałe) dzieło; o (czasem ironicznie) czyimś dokonaniu. "


Magnum opus...


"Make love, not war. (Czyń miłość, nie wojnę) - hasło ruchów pokojowych z czasów interwencji USA w Wietnamie "


Make love,...


"Małżeństwo - to morze, dla którego dotychczas nie wynaleziono kompasu. Heinrich Heine (1797-1856) "


Małżeństwo -...


"Małżeństwo jest jak wielkie dzieło i wtenczas najlepiej ułożone, kiedy się można obejść bez rozdziałów. Przysłowie "


Małżeństwo jest...


"Mam chyba ogromny mózg: czasem podjęcie decyzji zajmuje mi cały tydzień. Twain Mark "


Mam chyba...


"Mam uczucie, przeczucie, domysł, że w innym bycie dość lekkomyślnie wykupiłem wczasy na ziemi. No i wakacje niezbyt się udały. Tadeusz Konwicki "Pamflet na siebie" "


Mam uczucie,...


"Mama umiała być bardzo wesoła. Mama umiała być bardzo lękliwa. Mama umiała szybko zapominać. Mama miała jednak dobrą pamięć. Mama wylała mnie razem z kąpielą, a mimo to siedziała ze mną w jednaj wannie. Mama niekiedy mi ginęła, ale szedł z nią jej znalazca. Kiedy ja rozśpiewywałem szyby, mama spieszyła z kitem. Mama czasami błądziła, choć dookoła nie brakowało prostych dróg. Nawet gdy mama zapinała się pod szyję, mogłem ją przejrzeć na wylot. Mama bała się przeciągów, a mimo to robiła ciągle dużo zamieszania. Lubiła dużo wydawać i niechętnie płaciła podatki. Gunter Grass "


Mama umiała...


"Mamy dość czasu, jeśli wykorzystujemy go właściwie. Johann Wolfgang Von goethe "


Mamy dość...


"Marzenie:Marzenie zabiera tyle samo czasu co planowanie. Balzac Honoriusz "


Marzenie:Marzenie zabiera...


"Maximum remedium irae dilatio est - najlepszym lekarstwem na gniew jest zwłoka (czas). Seneka "


Maximum remedium...


"Mąż na wczasach: niezidentyfikowany obiekt latający. Tadeusz Gicgier "


Mąż na...


"Meliores, prudentiores, constantiores nos tempus facit - czas czyni nas lepszymi, roztropniejszymi i bardziej statecznymi. "


Meliores, prudentiores,...


"Mężczyzna śni o sławie, podczas gdy kobieta budzi się do miłości. A. Tennyson "


Mężczyzna śni...


"Mężczyźni tylko czasami bywają panami swoich losów. William Szekspir (właść. William Shakespeare, 1564 - 1616) "


Mężczyźni tylko...


"Miałem "nieszczęście" poznać człowieka tak mądrego, którego zastępcą - podczas jego nieobecności - mógł być tylko Pan Bóg. "


Miałem "nieszczęście"...


"Miałem sen, że pewnego dnia czworo moich małych dzieci będzie żyło w społeczeństwie, które nie będzie ich osądzało wedle koloru skóry, lecz wedle ich charakterów. Martin Luther King (zastrzelony w 1968)- podczas marszu na Waszyngton przeciw segregacji rasowej, 1963; "


Miałem sen,...


"Mieć czas - znaczy być ze śmiercią na "ty". Frank Thiess (1890 - 1977) "


Mieć czas...


"Mieć czas - znaczy być ze śmiercią na ty. Frank Thiess "


Mieć czas...


"Miej czas na to, aby pomyśleć - to źródło mocy. Miej czas na modlitwę - to największa siła na ziemi. Miej czas na uśmiech - to muzyka duszy. Matka Teresa z Kalkuty, imię zakonne Maria Teresa od Dzieciątka Jezus (właśc. Agnes Gonxha Bojaxhiu, 1910-1997) "


Miej czas...


"Milczenie jest czasem najlepszą odpowiedzią. "


Milczenie jest...


"Miliony ludzi ma płytką, ale dość komfortową egzystencję - nic nie podnieca ich bardziej niż oglądanie lub czytanie o zabijaniu, bez względu na to, czy jest to morderstwo, czy nieszczęśliwy wypadek w czasie wyścigu samochodowego. Czy nie jest to objawem tego, jak głęboko już się rozwinęła fascynacja śmiercią? Erich Fromm, Wojna w człowieku "


Miliony ludzi...


"Miło jest być dowcipnym we właściwym czasie. Horacy "


Miło jest...


"Miło jest szaleć, kiedy czas po temu. Jan Kochanowski (1530 - 1584) "


Miło jest...


"Miłość - to dwie dusze w jednym ciele. Przyjaźń - to jedna dusza w dwóch ciałach. A gdy miłość łączy się z przyjaźnią, powstaje wówczas jedność podwójna i zupełna "


Miłość -...


"Miłość jest jak liść w lesie - czas ją zmienia, tak jak zima zmienia wygląd lasu. Emily Bronte "


Miłość jest...


"Miłość nie odnawiana każdego dnia stanie się przyzwyczajeniem, a z biegiem czasu niewolą. Kahlil Gibran "


Miłość nie...


"Miłość to przestrzeń i czas udostępnione dla serca. Dionisios Salomos "


Miłość to...


"Miłość to tylko kwestia czasu. P. Coelho "


Miłość to...


"Miłość zaczyna się rozwijać dopiero wówczas, gdy kochamy tych, którzy nie mogą się nam na nic przydać. Erich Fromm (filozof, 1900-1980) "


Miłość zaczyna...


"Mimo bowiem samodzielności i prawnego zrównania z mężczyznami, wiele kobiet tęskni za oparciem, pewnością, poczuciem bezpieczeństwa. Dlatego też jawnie lub potajemnie wspominają często swoje dzieciństwo. Wyrzuciły z pamięci fakty przykre; nie przyznają się, że czas dorastania był dla nich o tyle pełen radości, ile smutków i upokarzających nieraz doznań "


Mimo bowiem...


"Mit choroby jest czasem gorszy od samej choroby. Susan Sontag "


Mit choroby...


"Młoda dziewczyna potrzebuje trochę czasu, by znaleźć mężczyznę na całe życie. To jej nie przeszkadza wychodzić tymczasem za mąż. Sidonie Gabrielle Colette (1873-1954) "


Młoda dziewczyna...


"Młodości Bóg folguje, błędy starych karze zaraz, bo mieli czas nauczyć się. Jan Fedorowicz (1811-1870) "


Młodości Bóg...


"Młodość jest głupia, starość nie mędrsza czasami. Molier "


Młodość jest...


"Młodość jest jak przedmowa do książki: czasem książka co innego zawiera, nie to, co obiecywała przedmowa. Alojzy Żółkowski "


Młodość jest...


"Młodość to piękna rzecz. Nie dlatego, że pozwala robić głupstwa, lecz dlatego, że daje czas, by je naprawić. Jean Bernard "


Młodość to...


"Młodość: Czas ludzi łudzi. Sztaudynger Jan "


Młodość: Czas...


"Młodzież dzisiejsza nie jest inna niż dawniej. W czasach, kiedy na świecie było tylko dwóch młodych ludzi - Kain i Abel - jeden z nich był przestępcą. Lord Aberdare "


Młodzież dzisiejsza...


"Mnóstwo czasu tracimy przez ludzi przesadnie uprzejmych. Gilbert Cesborn "


Mnóstwo czasu...


"Moc ludzka jest utkana z cierpliwości i czasu. "


Moc ludzka...


"Modlić się znaczy dać trochę swojego czasu Chrystusowi, zawierzyć Mu, pozostawać w milczącym słuchaniu Jego Słowa, pozwalać mu odbić się echem w sercu. Jan Paweł II, Rzym - 15. 08. 2000 "


Modlić się...


"Mogę wyraźnie potwierdzić, że w dzisiejszych czasach kluczem do serca mężczyzny nie jest uroda, kuchnia, seks czy dobry charakter, tylko umiejętność sprawienia wrażenia, że nie jesteś nim zainteresowana. Helen Fielding "


Mogę wyraźnie...


"Moralność przynosi korzyści - dzięki niej oszczędzamy czas i wysiłki. Moralność przynosi straty - całkowity paraliż sumienia. Akutagawa Ryunosuke (1892-1927) "


Moralność przynosi...


"Może na polskiej ziemi nie powstać wiele rzeczy, ta czy inna fabryka - to jeszcze nie będzie najważniejsza strata. Najważniejsza strata będzie wówczas, gdy naród stanie się niemy, zalękniony, oderwany od twórczości kulturalnej. Stefan kard. Wyszyński (1901 - 1981) "


Może na...


"Może z czasem zobaczymy rzeczy, których jak dotąd, nie możemy sobie wyobrazić. Galileusz "


Może z...


"Możemy powiedzieć o człowieku, że bywa częściej dobry niż zły, częściej mądry niż głupi, częściej energiczny niż apatyczny, i na odwrót; ale będzie nieprawdą, jeśli powiemy o jakimś człowieku, że jest dobry albo mądry, a o innym, że jest zły albo głupi. A my zawsze w ten sposób dzielimy ludzi. I to jest niesłuszne. Ludzie są jak rzeki: woda jest we wszystkich jednakowa, wszędzie ta sama, ale rzeka bywa wąska, szeroka, spokojna, czysta, zimna, mętna, ciepła. Tak samo bywa z ludźmi. Każdy człowiek ma w sobie zalążki wszystkich ludzkich cech; czasami ujawnia te, czasami znów inne; bywa nieraz zupełnie do siebie niepodobny, pozostając jednakże wciąż sobą. Lew Tołstoj "


Możemy powiedzieć...


"Możesz się dowiedzieć więcej o danej osobie podczas godzinnej gry niż po rocznej z nią konwersacji. Platon "


Możesz się...


"Można powstrzymać inwazję armii, ale nigdy ideę, dla której nadszedł właśnie czas. Victor Hugo (1802 - 1885) "


Można powstrzymać...


"Można żałować lepszych czasów, ale nie umykać przed dzisiejszymi. Michel de Montaigne "


Można żałować...


"Mój środek się cofa, prawe skrzydło w odwrocie, sytuacja jest doskonałą. Będę atakował. - z telegramu w czasie bitwy nad Marną we wrześniu 1914. Ferdynand Foch (Marszałek Francji) "


Mój środek...


"Mówię panu, kochany przyjacielu, niemiło się przekonać, że człowiek nie może urzeczywistnić swojego marzenia, bo sił za mało ma albo za mało zdolności. A przez cały czas jest się takim udanym facetem! Joseph Conrad, Lord Jim "


Mówię panu,...


"Musimy pogodzić się z tym, że czasem przypada nam rola gołębi, a czasem pomników. - "The Rotarian" Andresen Roger C "


Musimy pogodzić...


"Musimy używać czasu jako narzędzia, nie jako leżanki. John F. Kennedy "


Musimy używać...


"Musisz być cały czas w ruchu. Przecież jeszcze żaden pies nie obsikał jadącego samochodu. Tom Waits "


Musisz być...


"My zabijamy czas, a on zabija nas. Jan Sztaudynger "


My zabijamy...


"My, ze spalonych wsi, My, z głodujących miast. Za głód, za krew, Za lata łez Już zemsty nadszedł czas. Wanda Zieleńczyk (1920 - 1943) "


My, ze...


"Ładne czasy nastąpiły! Najpiękniejszym prezentem jest już, kiedy człowiekowi nic nie zabiorą. Żarko Petan "


Ładne czasy...


"Łatwo wytrzymać próbę czasu, jeżeli nie jest to czas próby. "


Łatwo wytrzymać...


"Łgarzowi nikt nigdy nie wierzy, tylko czasem on sam sobie. Aleksander Fredro "


Łgarzowi nikt...


"Labitur occulte fallitque volatilis aetas, et nihil est annis velocius - pierzchliwy czas, zwodząc nas umyka niepostrzeżenie; nic nie jest szybsze niż lata. Owidiusz "


Labitur occulte...


"Labuntur tempora - płyną czasy. "


Labuntur tempora...


"Las: Szumi las ma czas. Sztaudynger Jan "


Las: Szumi...


"Lepiej czasem pozostawić rzeczy samym sobie. Paulo Coelho "


Lepiej czasem...


"Lepszy jeden kusznik w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie, niż dwa bataliony artylerii - 20 km dalej i pół godziny później. "


Lepszy jeden...


"Liberał to człowiek, który w czasie dyskusji nie może przyłączyć się do swego własnego poglądu. Robert Frost "


Liberał to...


"Liczę się z tym, kto potrafi liczyć czas. Sławomir Wróblewski "


Liczę się...


"List ten jest dłuższy jedynie dzięki temu, iż nie miałem czasu napisać go krócej. Blaise Pascal (1623 - 1662) "


List ten...


"Literatura rozwija się najlepiej wówczas, gdy jest w połowie rzemiosłem, a w połowie sztuką. William R. Inge "


Literatura rozwija...


"Los historii zależy czasem od przypadku. Blaise Pascal "


Los historii...


"Los jest jak kameleon. Daj mu trochę czasu, a odmieni się [52] H. Jackson Brown, - P S Kocham Cię "


Los jest...


"Ludzie czasem myślą jak zabić czas, a to czas ich zabija. Alfons Allais "


Ludzie czasem...


"Ludzie czasem myślą, jak zabić czas. A to czas ich zabija. Allais Alphonse "


Ludzie czasem...


"Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Antoine de Saint-Exupery (1900-1944) "


Ludzie mają...


"Ludzie mówią: "Czas to pieniądz". A ja wam mówię: "Czas to miłość". Stefan kard. Wyszyński (1901 - 1981) "


Ludzie mówią:...


"Ludzie myślą czasem jak zabić czas, a to czas ich zabija. Allais Alphonse "


Ludzie myślą...


"Ludzie najczęściej uciekają przed swymi zmartwieniami w przyszłość. Wyobrażają sobie na drodze czasu linię, poza którą ich dzisiejsze zmartwienie przestaje istnieć "


Ludzie najczęściej...


"Ludzie przezorni zabijają czas po to, żeby czas ich nie zabił. Aleksander Ziemny "


Ludzie przezorni...


"Ludzie są zawsze chętni do pracy w czasie przeszłym. Prawo Zymurgyego "


Ludzie są...


"Ludzie się dziwią, jak im się ofiarowuje jaką rzecz, a nigdy jeśli daruje się - czas. Anna Kowalska "


Ludzie się...


"Ludzie zabijają czas, żeby czas ich nie zabił. "


Ludzie zabijają...


"Ludzie, którzy nigdy nie mają czasu, najmniej pracują. "


Ludzie, którzy...


"Ludzie, którzy przemawiają uroczyście jak marmurowe kolumny głęboko Wyciętymi w nich napisami, okazują się często słupami, na których czas nakleja reklamowe afisze. Antoni Słonimski "


Ludzie, którzy...


"Ludziom przydałby się czasem dzień wolny od życia. Św. Augustyn "


Ludziom przydałby...


"Ludzkie oczy mówią czasem gorsze rzeczy niż usta. Brecht Bertolt (1898-1956) "


Ludzkie oczy...


"Kapitał na wprowadzenie pokoju wkładało chrześcijaństwo w historię jak dotychczas bez rozrzutności. Dietrich Emeis "


Kapitał na...


"Każda instytucja, która od początku nie jest pomyślana i prowadzona jako instytucja prawicowa, z biegiem czasu staje się lewicowa. Prawo O'Sullivana "


Każda instytucja,...


"Każda rzecz jest dobra w swoim czasie. Sofokles "


Każda rzecz...


"Każda śmierć staje się ofiarą, aby ożyli inni powołani do życia i do trudu w czasie, który Bóg im naznaczył. Anna Kamieńska "


Każda śmierć...


"Każdą rewolucyjną ideę można podsumować trzema fazami - to niemożliwe, nie będę marnować czasu - to możliwe ale nie warte zachodu - mówiłem przez cały czas, że to był dobry pomysł. Prawo Clarke'a "


Każdą rewolucyjną...


"Każde marzenie jest proroctwem, każdy żart jest zarodkiem myśli w łonie czasu. George Bernard Show "


Każde marzenie...


"Każdy człowiek ma prawo wątpić w swoje powołanie i czasem zbładzić. Nie wolno mu tylko o nim zapomnieć. Kto nie wątpi w siebie, jest niegodzien, bo ślepo wierzy w swą moc i popełnia grzech pychy. Paulo Coelho "


Każdy człowiek...


"Każdy działający program jest przestarzały - każdy program po każdym uruchomieniu drożej kosztuje i zabiera więcej czasu - jeżeli program jest użyteczny, to będzie musiał być zmieniany - pełną dokumentacje mają tylko programy bezużyteczne - każdy program rozszerzy się tak, aby zająć całą dostępną pamięć - wartość programu jest odwrotnie-proporcjonalna do jakości wyników jego pracy - duży, monolityczny program jest jak talerz makaronu, pociągnij za jedną nitkę, a z drugiej strony będzie się sypać - autor programu nigdy nie przetestuje go wiarygodnie - nie ma programów bezbłędnie działających, są najwyżej niedostatecznie przetestowane - dodanie urządzenia przyspieszającego do starego oprogramowania, spowolni działanie tego oprogramowania. Prawa Weilera "


Każdy działający...


"Każdy mówi czasem głupstwa. Nieznośne są tylko głupstwa wygłaszane uroczyście. M. de Montaigne "


Każdy mówi...


"Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza odrąbie. . . - podczas buntu robotników w Poznaniu, 1957. Józef Cyrankiewicz (premier PRL) "


Każdy prowokator...


"Każdy się czasem spóźnia, ale najczęściej sprawiedliwość. Wincenty Styś "


Każdy się...


"Każdy z nas czasem mówi głupstwa. Nieznośne są tylko głupstwa wygłaszane uroczyście. Michel Eyquem de Montaigne (1533-1592) "


Każdy z...


"Każdy z nas mówi czasami głupstwa. Nieznośne są tylko głupstwa wygłaszane uroczyście. Michel de Montaigne "


Każdy z...


"Kiedy film zdobywa sukces, wówczas jest to interes, kiedy nie ma sukcesu - jest sztuką. Carlo Ponti "


Kiedy film...


"Kiedy Gniewu Dzień zadnieje, / w popiół runie czas i dzieje / Dawid rzekł - Sibilia pieje. Tomasz z Celano (? - 1250) "


Kiedy Gniewu...


"Kiedy mówimy o potrzebie organizacji czasu często wyszukujemy dodatkowego czasu, który moglibyśmy spożytkować dla naszej korzyści, nie zauważając czasu, który trwonimy na zadania nie mające wielkiego znaczenia dla naszej przyszłości. . "


Kiedy mówimy...


"Kiedy natura niewieścia, z przyrodzenia jakże przewrotna, wznosi się do świętości, wówczas zdolna jest stać się najwznioślejszym nośnikiem łaski. Umberto Eco: Imię Róży, s. 61 "


Kiedy natura...


"Kiedy rozmawia się z ludźmi, opowiadają tak niestworzone rzeczy, że czasem nie wiadomo doprawdy, co powiedzieć. Paulo Coelho "


Kiedy rozmawia...


"Kiedy się modlisz - musisz zaczekać wszystko ma swój czas (. . . ) trzeba wciąż prosząc przestać się spodziewać niewysłuchane w przyszłości dojrzewa to niespełnione dopiero się staje (. . . ) miłość uwierzy przyjaźń zrozumie nie módl się skoro czekać nie umiesz. Ks. Jan Twardowski "


Kiedy się...


"Kiedy zawodzi jakieś urządzenie mechaniczne, to zawsze dzieje się to w możliwie najbardziej nieodpowiednim czasie Z praw Murphy'ego. "


Kiedy zawodzi...


"Kiedy znajdziesz prawdziwą przyjaźń, dbaj o nią jak o drogocenny klejnot. Poleruj ją, poświęcaj swój czas, aby się nią zajmować i ją chronić. Strzeż jej, ale pozwól, by świeciła własnym blaskiem. Będzie wtedy błyszczeć coraz bardziej. Mary Swaney "


Kiedy znajdziesz...


"Klęska jest potrzebna od czasu do czasu, ponieważ wszystko sprowadza do normalnego ludzkiego wymiaru. s. 40 Zofia Kucówna - Zdarzenia potoczne "


Klęska jest...


"Kobieta oddaje się czasem najpełniej, zanim jeszcze odda się fizycznie, oddaje słowem, drobnym gestem, przelotnym pocałunkiem, a czasem uległość moralna bywa dla niej ważniejsza od uległości fizycznej, która z rozmaitych powodów może w ogóle nie nastąpić. Olgierd Terlecki (1922-1986) "


Kobieta oddaje...


"Kobiety są jak fotografie; jakiś głupiec starannie przechowuje kliszę, podczas gdy ludzie inteligentni dzielą się odbitkami. Henry Becque (1837-1899) "


Kobiety są...


"Kochać człowieka, to znaczy mieć czas, nie śpieszyć się, być obecnym dla niego. Bürki Hans "


Kochać człowieka,...


"Kochający mają zawsze czas. Louis Évely "


Kochający mają...


"Komputery cały czas tanieją, ale skomputeryzowanie biura kosztuje dzisiaj więcej niż dwa lata temu. Prawa Murphy'ego "


Komputery cały...


"Korytarz - swoisty rytuał znaczący koniec jakiejś epoki, stracony czas, stanąć w miejscu, w którym nie mogło nic wyrosnąć. Paulo Coelho "


Korytarz -...


"Korzystaj z czasu, póki czas. "


Korzystaj z...


"Korzystaj z czasu; on się wiecznie śpieszy i nigdy nie wraca. Matthias Claudius (1740-1815) "


Korzystaj z...


"Kosmate myśli też czasem łysieją. Władysław Grzeszczyk "


Kosmate myśli...


"Kościół jest w drodze. Choć idzie utartymi szlakami, to jednak zawsze do nowych czasów. Stefan kard. Wyszyński (1901 - 1981) "


Kościół jest...


"Książki o książkach, napisane na podstawie czytania książek o książkach, zajmują nam tyle czasu, że przestajemy czytać klasyków. T. B. Webster "


Książki o...


"Kto nie szanuje swojego czasu, nie szanuje sam siebie. Irina Griekowa "


Kto nie...


"Kto połyka słodkie słówka, odczuje z czasem ich gorzki smak. "


Kto połyka...


"Kto troszczy się o drugich, nie ma czasu, by się zestarzeć. Wilhelmine Lübke "


Kto troszczy...


"Kubuś: (. . . ) nie wiedząc, co jest zapisane w górze, człowiek nie wie, ani czego chce, ani co czyni; idzie za swym urojeniem, które mieni rozumem, albo za swym rozumem, który jest często jeno niebezpiecznym urojeniem wychodzącym czasem na dobre, czasem na złe. Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan" "


Kubuś: (....


"Kulisy: Czasem kulisy działają dwustronnie. Kumor Aleksander "


Kulisy: Czasem...


"Jak atutowy as zabija wszystko czas. Jan Sztaudynger "


Jak atutowy...


"Jak będę miał czas to siądę i pomyślę, jak nie będę miał czasu to tylko siądę. "


Jak będę...


"Jak piękne pogrzeby urządza czasem społeczeństwo tym, których zabiło. Nikolae Jorga "


Jak piękne...


"Jak żyć, co z sobą robić, aby starość uczynić pozytywnym choć dokuczliwym czasem? Uczynić z niego godną pointę? Nie dopuścić do degradacji? I czy jest to w ogóle możliwe? Sądzę - że udaje się tylko wybranym s. 22 Zofia Kucówna - Zdarzenia potoczne "


Jak żyć,...


"Jaka szkoda, że tak krótki jest czas między okresami, gdy jest się za młodym, a gdy jest się za starym. "


Jaka szkoda,...


"Jaka to oszczędność czasu zakochać się od pierwszego wejrzenia. Janina Ipohorska "


Jaka to...


"Jeden z pisarzy porównał strukturalną stronę Kościoła Katolickiego do czaszy zawierającej wino. Nikt nie każe uwielbiać czaszy jako naczynia, ani nawet obdarzać go sympatią; jest to o tyle zbyteczne, że jego rola jest wtórna i służebna. Nikt też nie wymaga, aby łykać szkło razem z winem "


Jeden z...


"Jedna kreska artysty oddziela czasem dwie epoki sztuki. Stanisław Jerzy Lec "


Jedna kreska...


"Jednakże rozsądny człowiek wie, że rozbicie czaszy powoduje rozlanie wina, o czym zawsze warto pamiętać. T.Żychiewicz, Credo, 114 "


Jednakże rozsądny...


"Jedyną rzeczą, która nie jest stratą czasu, jest poszukiwanie Boga, nawet jeśli On jest nieosiągalny. św. Bernard "


Jedyną rzeczą,...


"Jesienią, kiedy następuje doroczna śmierć natury, a świat staje się nagi, czarny i kanciasty, przychodzi smutek. Jesień to czas podły dla nas - Polaków. Intelekt nasz zatraca swą odporność zrodzoną z optymizmu wiosny, bujności lata i bogactwa okresu zbiorów. Nie ma już czego oczekiwać, oczekuje się jedynie mroku i zimna - wtedy oni uderzają. Bohdan Czeszko, Pokolenie "


Jesienią, kiedy...


"Jest bardzo wielu ludzi, którzy tak dużo czasu spędzają pilnując swego zdrowia, że nie starcza im już czasu na cieszenie się życiem. Josh Billings (1818-1885) "


Jest bardzo...


"Jest już jakoś tak na tym świecie, że niektórzy ludzie wymyślili, powiedzieli, napisali coś przed nami. Nie zawsze były to rzeczy dobre, potrzebne czy też chociażby prawdziwe. Jest już jakoś tak na tym świecie, że niektórzy ludzie nadal coś wymyślają, mówią lub piszą. Więc może należy się z tym zapoznać? Ot, choćby po to, aby stwierdzić czy warto było tracić czas na ich przeczytanie "


Jest już...


"Jesteś w średnim wieku wówczas, gdy nadal możesz robić to samo, że wolałbyś tego nie robić. Johann Reinhold Forster (1729-1798) "


Jesteś w...


"Jesteśmy ciągle więźniami komunizmu, a przecież dla nas w Rosji komunizm jest zdechłym psem, podczas gdy dla wielu ludzi na Zachodzie jest ciągle żyjącym lwem. Aleksander Sołżenicyn (rosyjski pisarz) "


Jesteśmy ciągle...


"Jeśli czasem Polka się Panu Bogu uda, to już mówiąc po prostu, klękajcie narody! Henryk Sienkiewicz (1846 - 1916) "


Jeśli czasem...


"Jeśli czujesz się czasem mały, smutny, bezużyteczny, pomyśl o tym, że kiedyś byłeś najszybszym i najbardziej farciarskim plemnikiem w swojej grupie. . "


Jeśli czujesz...


"Jeśli dysponujesz czasem dla bliźniego, nigdy nie spoglądaj na zegarek. Bosmans Phil "


Jeśli dysponujesz...


"Jeśli kochasz, czas zawsze odnajdziesz. ks. Jan Twardowski "


Jeśli kochasz,...


"Jeśli masz wspaniałych przyjaciół poświęć czas żeby wiedzieli jacy są wspaniali. "


Jeśli masz...


"Jeśli wdajesz się w spory, dyskusje i kłótnie, możesz czasem osiągnąć zwycięstwo. Ale będzie to zwycięstwo próżne, ponieważ nigdy nie pozyskasz dobrej woli swojego oponenta. Benjamin Franklin (1706 - 1790) "


Jeśli wdajesz...


"Jeśli zapominamy, że być wolnym to poszukać sobie pana, któremu powinniśmy służyć, wówczas wolność nie jest niczym innym jak tylko absolutną szansą, że rozkazywać nam będzie pan najbardziej nikczemny. Mikołaj Gomez Davilla "


Jeśli zapominamy,...


"Jeżeli będziesz postępować najlepiej jak możesz, nie będziesz miął czasu martwic się, czy Ci się uda [150] H. Jackson Brown, - P S Kocham Cię "


Jeżeli będziesz...


"Jeżeli chodzi o twoje miejsce w życiu, to ważne jest, czy przeznaczasz je pod budowę czy na parking. Anonim "


Jeżeli chodzi...


"Jeżeli czwartym wymiarem będzie czas, to piątym będzie śmierć. Karol Irzykowski "


Jeżeli czwartym...


"Jeżeli najbardziej niewinne i bezbronne dziecko nie może czuć się bezpiecznie w jakimś społeczeństwie, wówczas już nikt bezpiecznie czuć się w nim nie może! Stefan kard. Wyszyński (1901 - 1981) "


Jeżeli najbardziej...


"Jeżeli spędzimy wystarczająco dużo czasu na uzasadnianiu potrzeby, to potrzeba ta zniknie. Hipoteza Petersa "


Jeżeli spędzimy...


"I czas Einsteina zależał od zegara miejskiego. Lec Stanisław Jerzy (pierw. de Tusch-Letz, 1909-1966) "


I czas...


"I dusza musi być czasem na diecie. Stanisław Jerzy Lec "


I dusza...


"I dziś wiem jedno - błogosławieństwo, na które się nie godzimy, z czasem obraca się w przekleństwo. Nie oczekuje już niczego od życia. A ty zmuszasz mnie, bym dojrzał bogactwa i horyzonty które przerastają moją wyobraźnie. Teraz kiedy je zobaczyłem i przeczułem ogrom moich możliwości, czuję się gorzej niż kiedykolwiek przedtem. Bo wiem, że mogę zdobyć wszystko, tylko tego nie chcę. Paulo Coelho "


I dziś...


"I głupiec od czasu do czasu musi przez przypadek mieć rację. "


I głupiec...


"I katolicyzm stał się z czasem sztuką stosowaną. Adolf Nowaczyński "


I katolicyzm...


"I na cóż nam się przyda, że będziemy mieli kiedyś majątek, skoro posiądziemy go wówczas, gdy miną najpiękniejsze lata. Molier "


I na...


"I nagle uświadomiłem sobie, że istnieją tysiące, tysiące możliwości, by prowadzić życie w całej jego pełni. Wiele może być właściwych dróg. Ale ze wszystkich mądrości świata przemawia wciąż od nowa jedna myśl, prosta, wszechogarniająca, bezczasowa - to odpowiedzialność za człowieka, który żyje obok ciebie! Za tego biednego, słabego, cudownego człowieka - o niego chodzi, tylko i wyłącznie o niego "


I nagle...


"I nie dziwota, że rzeczy wielkie rodzą się tylko w dużych odstępach czasu: to co przeciętne i stworzone dla tłumu przypadek przynosi często, natomiast to co niepospolite wyróżnia on przez samą rzadkość. Seneka Młodszy (właśc. Lucius Annaeus Seneca, zw. Filozof, 4 p.n.e. ? - 65 n.e) "


I nie...


"I nie ważne było, że karawana musiała czasami zbaczać z drogi, i tak zmierzała zawsze do raz wytyczonego celu. Po pokonaniu przeszkód, znowu odnajdywała na niebie gwiazdę, która wiodła ją do oazy. Paulo Coelho "


I nie...


"I oto okazało się, że tylko życie podobne do życia innych i tonące w nim bez śladu jest życiem prawdziwym, że szczęście wyobcowane nie jest szczęściem (. . . ). [o życiu w Moskwie podczas dużego głodu] Borys Pasternak "


I oto...


"I skorumpowane idee krygują się w zwierciadle czasu. "


I skorumpowane...


"I wahadło idzie z czasem. Stanisław Jerzy Lec "


I wahadło...


"I złodzieje chodzą czasem w aureoli. Wcale nie kradzionej. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


I złodzieje...


"Idą czasy, których znamieniem będzie wyścig pracy, jak przedtem był wyścig żelaza, jak przedtem był wyścig krwi. Józef Piłsudski (1867 - 1935) "


Idą czasy,...


"If you have many friends you probably have little time. (Jeśli masz dużo przyjaciół, to zapewne masz mało czasu). (Jeśli masz dużo przyjaciół, to zapewne masz mało czasu) "


If you...


"Ilość wykonanej pracy jest odwrotnie-proporcjonalna do czasu spędzonego w biurze. Prawo Corpsa "


Ilość wykonanej...


"Im więcej mamy czasu na wykonanie jakiejś pracy, tym więcej czasu ona nam zabiera. Cyril Northcote Parkinson (ur. 1909) "


Im więcej...


"Imam się przedsięwzięcia, które dotychczas nie miało przykładu i nie będzie miało naśladowcy. Jean-Jacques Rosseau (1712 - 1778) "


Imam się...


"In illo tempore - w owym czasie. "


In illo...


"In this age when it is said of a man "he knows to live" it may be implied he is not very honest. (Kiedy w dzisiejszych czasach mówi się o kimś, że "umie żyć", można z tego wnioskować, że nie jest zbyt uczciwy). (Kiedy w dzisiejszych czasach mówi się o kimś, że "umie żyć", można z tego wnioskować, "


In this...


"Instynkt samozachowawczy jest czasem motorem samobójstwa. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Instynkt samozachowawczy...


"Inter arma silent Musae - pośród oręża (podczas wojny) Muzy; w czasie wojny sztuka zamiera (nie ma czasu na twórczość). Cyceron "


Inter arma...


"Interaktywne, multimedialne aplikacje DOS'a zwieszają się same, podczas gdy interaktywne, multimedialne aplikacje Windows, zawieszają się natychmiast po dowolnej ingerencji użytkownika. Prawa Murphy'ego "


Interaktywne, multimedialne...


"Istnieją dwa powody, które nie pozwalają ludziom spełnić swoich marzeń. Najczęściej po prostu uważają je za nierealne. A czasem na skutek nagłej zmiany losu pojmują, że spełnienie marzeń staje się możliwe w chwili, gdy się tego najmniej spodziewają. Wtedy jednak budzi się w nich strach przed wejściem na ścieżkę, która prowadzi w nieznane, strach przed życiem rzucającym nowe wyzwania, strach przed utratą na zawsze tego, do czego przywykli. P. Coelho "


Istnieją dwa...


"Istnieją pewne granice przeżyć ludzkich i bezkarnie nie można ich przekraczać; jeśli się to stanie, gdy wyjdzie się "poza", wówczas już nie ma powrotu do dawnego. Zmienia się coś w zasadniczej strukturze; człowiek już nie jest ten sam, co kiedyś. Antoni Kępiński (1918-1972) "


Istnieją pewne...


"Istnieje pewien gatunek ludzi, wobec których trzeba mieć, jeśli nie poczucie humoru, co jest lepsze, to przynajmniej świętą cierpliwość. s. 241 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas "


Istnieje pewien...


"Istnieje pewna idea, która kiedyś spowoduje prawdziwą wojnę światową: że Bóg nie stworzył człowieka, jako konsumenta i producenta. Że środki potrzebne do życia nie są celem życia. Że żołądek nie powinien przerastać głowy. Że życie nie jest uzasadnione wyłącznie robieniem pieniędzy. Że człowiek żyje w czasie, by mieć czas i po to, by nie osiągnął danego celu nogami, zanim nie dojdzie tam sercem. Karl Kraus "


Istnieje pewna...


"Istnieje pewna teoria, że jeśli pewna określona liczba osobników danego gatunku ewoluuje, to z czasem cały gatunek podlega ewolucji. Paulo Coelho "


Istnieje pewna...


"Istnieje potężny język - milczenie. Istnieje pojęcie "niemówienia", które nie jest wcale brakiem informacji. Jest aktem opozycji wobec świata. Negacja przez milczenie zewnętrzne nie jest nieobecnością. Jest alternatywą, czasem zaprzeczeniem. Jest monologiem z kimś. Niekiedy z Bogiem. A więc jest to milczenie znaczące. Zbigniew Trzaskowski "


Istnieje potężny...


"Istota życia polega na dobrym użyciu czasu. Bogdan Jański "


Istota życia...


"Istotną wadą kobiety jest to, że tracimy przez nie zbyt wiele czasu, ale jest to najpiękniej stracony czas. "


Istotną wadą...


"Gdy czas i przestrzeń przed nami się kurczą, to rozszerzają się za nami. W ten sposób idzie się naprzód w czasie i przestrzeni. Antoni Kępiński (1918-1972) "


Gdy czas...


"Gdy czas toruje nową drogę, gdy nowa bruzda kładzie się na obliczu ziemi, wtedy stare drogi, jak stare zmarszczki na twarzy, tracą dawne zarysy. Anatol Winogradow "Potępienie Paganiniego" "


Gdy czas...


"Gdy człowiek wspomni na czas, kiedy kochał, zdaje mu się, że nic się odtąd już nie zdarzyło. Francois Mauriac (1885-1970) "


Gdy człowiek...


"Gdy oceniasz ludzi, nie masz czasu ich kochać. Matka Teresa z Kalkuty, imię zakonne Maria Teresa od Dzieciątka Jezus (właśc. Agnes Gonxha Bojaxhiu, 1910-1997) "


Gdy oceniasz...


"Gdy starzejemy się i nabieramy coraz więcej rozumu, wówczas w każdej chwili życia uprzytamniamy sobie, że musimy umrzeć. Trygve Gulbranssen - A lasy wiecznie śpiewają "


Gdy starzejemy...


"Gdyby bohaterowie mieli czas do umysłu, nie byłoby żadnego bohaterstwa. Ustinow Peter "


Gdyby bohaterowie...


"Gdyby kobieta ubierała się tylko dla jednego mężczyzny, zabierałoby jej to znacznie mniej czasu. "


Gdyby kobieta...


"Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno i mroczno, ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej - mimo wszystkich słońc, gwiazd i sztucznych reflektorów. Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie. Julian Ejsmond (1892-1930) "


Gdyby na...


"Gdybym był młodszy, dziewczyno, / Gdybym był młodszy / piłbym ach wtenczas nie wino / lecz spojrzeń twoich najsłodszy / nektar dziewczyno. Adam Asnyk (1838 1897) "


Gdybym był...


"Gdybyśmy mieli więcej czasu na dyskusję, prawdopodobnie popełnilibyśmy znacznie więcej błędów. Lew Trocki (1897-1940) "


Gdybyśmy mieli...


"Gdzieś muszą być granice. Czas i tak każdemu dołoży, pamiętaj o tym. (Ptasiek) William Wharton "


Gdzieś muszą...


"Gleatum sero dueli paenitet - uzbrojonemu nie czas narzekać na wojnę. "


Gleatum sero...


"Glosa do Kartezjusza: czasem myślę; czasem jestem. Paul Ambroise Valery "


Glosa do...


"Gniew słabnie z czasem. Owidiusz "


Gniew słabnie...


"Gość ma zwykle więcej czasu niż gospodarz. Tadeusz Kotarbiński "


Gość ma...


"Gracz jest zbrodniarzem wobec własnego czasu, wolności i zdrowia. Eugenie Cotton "


Gracz jest...


"Groźba śmierci zmienia perspektywę czasową życia ludzkiego. Antoni Kępiński (1918-1972) "


Groźba śmierci...


"Fotografia stanowi dokument zanurzenia ludzi w czasie. Krzysztof Kąkolewski "


Fotografia stanowi...


"Fugit hora - czas ucieka. "


Fugit hora...


"Fuimus Troes, fuit Illium - byliśmy Trojanami, była Troja (wspomnienie dawnych, dobrych czasów). Wergiliusz "


Fuimus Troes,...


"Edukacja jest tym, co pozostaje wówczas, gdy to, co wyuczone, zostało zapomniane. Burrhus F. Skinner "


Edukacja jest...


"Erudycja to tylko pył strząsany z książek na pustą czaszkę. "


Erudycja to...


"Eunuch sztuki miewa od czasu do czasu "sny o potencji". "


Eunuch sztuki...


"Damnosa quid non inminuit dies? - Czegóż niszczący czas nie wykoślawi? Horacy "


Damnosa quid...


"Dementi to tymczasowe zaprzeczenie faktu, który jutro zostanie potwierdzony. Richard Crossman "


Dementi to...


"Dla Polaków można czasem coś dobrego zrobić, ale z Polakami nigdy. Aleksander Wielopolski (1803 - 1877) "


Dla Polaków...


"Dlaczego nie karać złodziei czasu? Zbigniew Zborowski "


Dlaczego nie...


"Dlatego czas tak powoli mija. K. Kraus "


Dlatego czas...


"Do greckich kalend na czas nieokreślony. Oktawian August (Caius Iulius Caesar Octavianus Augustus, 63 p. n. e. -14 n. e) "


Do greckich...


"Dobra wola - to czasem: brak wszelkiej woli. Tristan Bernard "


Dobra wola...


"Dobre są tylko takie czasy, w których słowa coś znaczą. Jan Kurczab "


Dobre są...


"Dobre, stare czasy, kiedy jazda samochodem była tańsza niż parkowanie. Fritz Hofmann "


Dobre, stare...


"Dobrobyt czasem ludzi materializuje - nędza zawsze. Feliks Chwalibóg "


Dobrobyt czasem...


"Dobrze czasami spojrzeć na siebie oczami obcych. Melchior Wańkowicz "


Dobrze czasami...


"Dobrze znam uczucie człowieka, który do ostatka swych sił błagał o coś, lecz to coś nie zostało mu przyznane: nie ma w nim wtedy nawet goryczy, jest po prostu pustka. Wydaje mu się, że wszystko jest mu obojętne: zło czy dobro; cokolwiek ma się stać, pragnie, aby się wreszcie stało, byle tylko prędzej, byle się już skończył czas wyczekiwania. . . Jan Dobraczyński, Listy Nikodema "


Dobrze znam...


"Dopóki czas macie, dobro czyńcie. Św. Paweł z Tarsu "


Dopóki czas...


"Dormiunt aliquando leges, moriuntur nunquam - ustawy czasem śpią, nigdy nie umierają. "


Dormiunt aliquando...


"Dowcip czasem potrzebny, ale rozum zawsze. Bieniok H "


Dowcip czasem...


"Dramatem naszych czasów jest to, że głupota zabrała się do myślenia. Jean Cocteau (1889-1963) "


Dramatem naszych...


"Drobne i nieznane czyny mogą nas uczynić wielkimi, podczas gdy wielkie i sławne mogą nas upodlić, jeśli są złe. Stefan kard. Wyszyński (1901 - 1981) "


Drobne i...


"Droga miłości bywa czasem bardzo kręta, ponieważ droga ta wiedzie nas do nieba albo prowadzi prosto do piekieł. Paulo Coelho "


Droga miłości...


"Droga prosta jest najkrótsza, ale na ogół wymaga najwięcej czasu, aby dojść nią do celu. Georg Lichtenberg "


Droga prosta...


"Duch czasu: Duch czasu straszy nawet ateistów. Lec Stanisław Jerzy (pierw. de Tusch-Letz, 1909-1966) "


Duch czasu:...


"Dulce est desipere in loco - miło szaleć, kiedy czas po temu. "


Dulce est...


"Dum tempus habemus, operemur bonum - póki mamy czas, czyńmy dobro. "


Dum tempus...


"Dusza przychodzi z zewnątrz do ludzkiego ciała jako do tymczasowego miejsca i opuszcza je, przechodząc do innych miejsc, ponieważ ona jest nieśmiertelna. Ralph Waldo Emerson (1803-1882) - Pamiętniki "


Dusza przychodzi...


"Dużo ludzi nie wie, co z czasem robić. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. Magdalena Samozwaniec (1894-1972) "


Dużo ludzi...


"Dwaj najwięksi tyrani ziemi: przypadek i czas. Johann Gottfried Herder "


Dwaj najwięksi...


"Dzieci i zegarki nie można stale nakręcać. Trzeba im dać też czas do chodzenia. Jean Paul "


Dzieci i...


"Dzieci najpierw kochają rodziców. Jak podrosną, osadzają ich. Czasami wybaczają. Oscar Wilde "


Dzieci najpierw...


"Dzieci nie liczą czasu, toteż wystarcza im go na gruntowne obserwacje. "


Dzieci nie...


"Dzieci zaczynają od tego, że kochają swoich rodziców. Po pewnym czasie sądzą ich. Rzadko kiedy im wybaczają. Oscar Wilde "


Dzieci zaczynają...


"Dzieciaki i zegarki nie mogą być stale nakręcane. Trzeba im też dać czas na chodzenie. Friedrich Fröbel "


Dzieciaki i...


"Dzisiejszy człowiek uważa, że traci coś - czas - kiedy nie działa dość szybko; a jednak nie wie potem, co zrobić z czasem, który zyskał - może go tylko zabić. Erich Fromm, O sztuce miłości "


Dzisiejszy człowiek...


"Dzwonek budzika: czas do ciebie telefonuje. Gomez de la Serna "


Dzwonek budzika:...


"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. Kartezjusz "


Czytanie dobrych...


"Czym bardziej oryginalne odkrycie, tym bardziej oczywiste wydaje się po jakimś czasie. Arthur Koestler "


Czym bardziej...


"Czy to nie śmieszne: nawet nasze czasy będą kiedyś nazywali dobrymi dawnymi czasami. Alberto Moravia "


Czy to...


"Czy przyłączasz się do negatywnego środowiska. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Czy przyłączasz...


"Czy nie lepiej i piękniej umrzeć podczas radosnego śmiechu z ręką niosącą do ust słodkie ciastko? s. 22 Zofia Kucówna - Zdarzenia potoczne "


Czy nie...


"Czy myślisz, że zawsze w najszybszym, najpiękniejszym i najdroższym aucie siedzi człowiek najbardziej zajęty? Pośpiech cywilizacji wynika z nadmiaru wolnego czasu. Hagiwara Sakutaro "


Czy myślisz,...


"Czy miłość nie jest zatem luksusem, który pojawił się w czasie pokoju, jak szycie kołder? Julian Barnes "


Czy miłość...


"Człowieka tak bardzo pochłaniają myśli i plany na przyszłość, że przypomina sobie o życiu dopiero wtedy, gdy jego dni na ziemi są policzone. Ale wówczas na wszystko jest już za późno. Paulo Coelho "


Człowieka tak...


"Człowieka sprawiedliwego poznaje się z czasem, przewrotnego w ciągu jednego dnia. Sofokles "


Człowieka sprawiedliwego...


"Człowiek zużywa dziś na wszystko mniej czasu i więcej pieniędzy, i właśnie to nazywa się u nas postępem. Frank Sinatra "


Człowiek zużywa...


"Człowiek tylko wówczas jest szczęśliwy, kiedy interesuje się tym, co tworzy. Erich Fromm "


Człowiek tylko...


"Człowiek musi czasem chorować. Chociażby po to, żeby poczytać. Hagiwara Sakutaro "


Człowiek musi...


"Człowiek jest tak długo mądry, dopóki szuka mądrości. Jeżeli mniema, że ją już znalazł, wówczas staje się błaznem. z Talmudu "


Człowiek jest...


"Często prowadzę z sobą długie rozmowy i jestem przy tym tak mądry, że czasami nie rozumiem ani jednego słowa z tego, co mówię. Oskar Wilde (1854-1900) "


Często prowadzę...


"Często myślałem wówczas, że gdyby zmuszono mnie do życia w pniu uschniętego drzewa, gdzie jedynym moim zajęciem byłoby oglądanie barwy nieba ponad moją głową, z czasem przyzwyczaiłbym się i do tego. Czekałbym na przelot ptaków lub zderzanie się chmur, tak jak tutaj czekałem na dziwaczne krawaty mojego obrońcy lub jak dawniej, w tamtym świecie, cierpliwie wyczekiwałem soboty, by obejmować ciało Marii. Albert Camus, Obcy "


Często myślałem...


"Czasy się zmieniają i my zmieniamy się z nimi. Lotar I (795 - 855) "


Czasy się...


"Czasy się odmieniają, z nimi ludzie. Przysłowie niemieckie "


Czasy się...


"Czasem, gdy runie piedestał, widać, że nikt na nim nie stał. Jan Sztaudynger "


Czasem, gdy...


"Czasem wystraczy jeden człowiek, albo jedna myśl, żeby zmienić swoje życie na zawsze. "


Czasem wystraczy...


"Czasem więcej dobrego może zrobić jeden serdeczny uśmiech, dobre życzliwe słowo, aniżeli bogaty dar pochmurnego dawcy. Urszula Ledóchowska "


Czasem więcej...


"Czasem wchodzimy w ciemność, by ujrzeć najsłabsze światełka nadziei. "


Czasem wchodzimy...


"Czasem w pokoju pełnym prześlicznych zabawek dziecko może czuć się jak w więzieniu. "


Czasem w...


"Czasem trzyma nas przy życiu nadzieja, czasem przyzwyczajenie, a czasem strach. W pierwszym przypadku mamy życie, w drugim wegetację, w trzecim piekło. Kazimierz Matan "


Czasem trzyma...


"Czasem trzeba, żeby aktor poświęcił się dla poety. Denis Diderot "


Czasem trzeba,...


"Czasem trzeba zamilknąć, żeby zostać wysłuchanym. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch-Letz, 1909-1966) "


Czasem trzeba...


"Czasem trzeba przelać i zimną krew. Jacek Wejroch "


Czasem trzeba...


"Czasem trzeba dokonać małej zdrady, by się uchronić przed dużą. Waldemar Łysiak "


Czasem trzeba...


"Czasem trudno utrzymać w ryzach strumień życia. Paulo Coelho "


Czasem trudno...


"Czasem tak długo wpatrujemy się w zamknięte drzwi, że nie dostrzegamy tych, które się otworzyły. Helen Adams Keller (1880-1968) "


Czasem tak...


"Czasem sztywna postawa jest wynikiem paraliżu. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Czasem sztywna...


"Czasem się wielkie serca leczą - maleńką rzeczą... Jan Sztaudynger "


Czasem się...


"Czasem różnica poglądów równa się sumie wypitego alkoholu. Henryk Jagodziński "


Czasem różnica...


"Czasem przyznanie się do tchórzostwa wymaga największej odwagi! "


Czasem przyznanie...


"Czasem prostaczkowie lepiej pojmują sprawy niźli uczeni. Umberto Eco: Imię Róży, s. 273 "


Czasem prostaczkowie...


"Czasem prawda wychodzi na jaw, chociaż nikt jej nie szukał. Menander "


Czasem prawda...


"Czasem pomaga zmiana imienia, czasem zmiana miejsca. Talmud "


Czasem pomaga...


"Czasem pęka ten co nagina. Trocki Sławian "


Czasem pęka...


"Czasem ot tak, mimochodem, Coś czegoś staje się powodem. "


Czasem ot...


"Czasem noce są zbyt ciemne, by je ujrzeć. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Czasem noce...


"Czasem niewiele może znaczyć wszystko. Jan Kurczaba "


Czasem niewiele...


"Czasem najrozsądniej o szczęściu się wypowie ten szczęśliwy - w cudzysłowie. "


Czasem najrozsądniej...


"Czasem można się udławić tym, na czym się zjadło zęby... Janusz Roś "


Czasem można...


"Czasem mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga. Stanisław Jerzy Lec "


Czasem mnie...


"Czasem łatwiej wyciągnąć portfel niż wnioski. Jacek Wejroch "


Czasem łatwiej...


"Czasem łatwiej przyznać nagrodę niż rację. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Czasem łatwiej...


"Czasem łatwiej postawić chorego na nogi, niż postawić diagnozę. Tadeusz Gicgier "


Czasem łatwiej...


"Czasem lepiej zbłądzić, niż zbyt nachalnie pytać o drogę. Aldous Huxley "


Czasem lepiej...


"Czasem kością niezgody jest kawał mięsa. Mieczysław Michał Szargan "


Czasem kością...


"Czasem kilkadziesiąt milionów aspołecznych typów nazywamy społeczeństwem. "


Czasem kilkadziesiąt...


"Czasem jest o wiele więcej kamieni milowych niż mil. Wiesław Brudziński "


Czasem jest...


"Czasem i dobry Homer śpi. (brak natchnienia) (Aliquando bonus dormitat Homerus) "


Czasem i...


"Czasem i diabeł się rozanieli. Władysław Grzeszczyk "


Czasem i...


"Czasem gdy wszystko / oddala się w głęboki sen / Przychodzi przebudzenie, / a reszta jest prawdą. Jim Morrison "


Czasem gdy...


"Czasem dzwony kołyszą dzwonnikiem. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Czasem dzwony...


"Czasem drobny epizod zmienia się w wielki dramat. Tadeusz Gicgier "


Czasem drobny...


"Czasem dialog zamienia się na nie kończący się monolog, monolog "głuchych ludzi". Stefan kard. Wyszyński (1901 - 1981) "


Czasem dialog...


"Czasem człowiek sam staje się zbiegiem okoliczności. Jacek Wejroch "


Czasem człowiek...


"Czasem człowiek ma dzień powszedni od święta. Wiesław Leon Brudziński "


Czasem człowiek...


"Czasem coś kryje się za czymś, przed czym my się kryjemy. Stanisław Jerzy Lec "


Czasem coś...


"Czasem chciało by się modlić o istnienie Boga! Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Czasem chciało...


"Czasem bluźnierstwo bardziej zbliża do Boga niż modlitwa. Aldous Huxley "


Czasem bluźnierstwo...


"Czasem bardziej do mnie przemawia jedno słowo niż godzinna prezentacja komputerowa. Prawa Murphy'ego "


Czasem bardziej...


"Czasem aureola ma kształt zera. Ścisłowski Włodzimierz "


Czasem aureola...


"Czasami wystarczy tylko usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście. .Orędzie z Groty Betlejemskiej "


Czasami wystarczy...


"Czasami wydaje mi się, że praca dzieci w szkole dzisiejszej jest tak nadmierna, że lepiej dzieci potopić, niż uczyć w tych szkołach. Maria Skłodowska - Curie "


Czasami wydaje...


"Czasami warto znosić wszystkie wady małżeństwa, aby mieć jednego przyjaciela w świecie skażonym obojętnością. Erica Jong "


Czasami warto...


"Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście. Buryła Wacław "


Czasami trzeba...


"Czasami trzeba szukać samotności aż na balu Aldous Huxley. "


Czasami trzeba...


"Czasami trzeba jako dobro oceniać mniejsze zło. Niccolo Machiavelli (1469 - 1527) "


Czasami trzeba...


"Czasami posiadasz właściwy klucz, ale nie możesz znaleźć właściwych drzwi. Kamil Ejsymont "


Czasami posiadasz...


"Czasami podaje się komuś pomocną dłoń, żeby mieć go w garści. Wiesław Trzaskalski "


Czasami podaje...


"Czasami od siebie sami odwracamy się plecami. Jan Sztaudynger "


Czasami od...


"Czasami nawet, gdy przegrywamy, jesteśmy wygrani, czasami, gdy wygrywamy, jesteśmy przegrani. Między piekłem a niebem "


Czasami nawet,...


"Czasami nasze odruchy bywają silniejsze od naszych postanowień. Thomas Hardy (1852-1928) "


Czasami nasze...


"Czasami najwięcej rzucają cienia własne wyjaśnienia. Jan Sztaudynger "


Czasami najwięcej...


"Czasami n i e w i e l e może znaczyć w s z y s t k o. Jan Kurczab "


Czasami n...


"Czasami mur obojętności staje się ścianą płaczu. Bogusław Wojnar "


Czasami mur...


"Czasami mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Czasami mnie...


"Czasami ma się wrażenie, że zwierzęta, zwłaszcza młode, są jakby naukowcami, którzy nie spoczną, póki nie zbadają tego, co ich interesuje. Antoni Kępiński (1918-1972) "


Czasami ma...


"Czasami łatwiej przewidzieć losy całego społeczeństwa niż pojedynczej jednostki. Antoni Kępiński (1918-1972) "


Czasami łatwiej...


"Czasami ludzie potkną się o prawdę. Ale prostują się i idą dalej, jakby nic się nie stało. Winston S. Churchill "


Czasami ludzie...


"Czasami kilka łez ma siłę większą od krzyku. Owidiusz "


Czasami kilka...


"Czasami czuje się człowiek jak "amen", co nie znało pacierza. Stanisław Jerzy Lec "


Czasami czuje...


"Czasami człowiek przytuliłby się nawet do jeża. Jozef Bulatowicz "


Czasami człowiek...


"Czasami coś w nas umiera i nie chce zmartwychwstać. Kurt Cobain "


Czasami coś...


"Czasami cierpimy, dlatego, że mamy zbyt wyszukane upodobania i sztuczne potrzeby. H. Bergson "


Czasami cierpimy,...


"Czasami ceni się kogoś za bardzo, aby można go było pokochać. Immanuel Kant "


Czasami ceni...


"Czas: Nad czas stracony nic bardziej nie boli. Michał Anioł "


Czas: Nad...


"Czas: Jak ten czas tyka nas. Szargan Michał "


Czas: Jak...


"Czas, pożerca rzeczy. Owidiusz (Publius Ovidius Naso, 43 p. n. e. - 17 lub 18 n. e) "


Czas, pożerca...


"Czas zrobi z ziarenka jęczmienia kufel piwa. przysł łotewskie "


Czas zrobi...


"Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach. Stefan Kisielewski "


Czas zmarnowany...


"Czas zawsze zrehabilituje porządnego człowieka. Sofokles "


Czas zawsze...


"Czas zabiera nam wszystko, nawet nasze myśli. Wergiliusz (w Ekologu IX) "


Czas zabiera...


"Czas wzmaga przyjaźń, lecz osłabia miłość! Jean de la Bruyére (1645-1696) "


Czas wzmaga...


"Czas wszystko odkryje, czas złym jest powiernikiem. Juliusz Słowacki (1809 - 1849) "


Czas wszystko...


"Czas wszystko na jaw wydobywa. Sofokles "


Czas wszystko...


"Czas trwania posiedzenia wzrasta do kwadratu liczby osób na nim obecnych. Prawo Shanahana "


Czas trwania...


"Czas to skarb dla tego, kto zna jego cenę. Przysłowie hiszpańskie "


Czas to...


"Czas to pieniądz. (Time is money). Benjamin Franklin (1706-1790) "


Czas to...


"Czas to pieniądz, a pieniądz to więcej niż czas. Edgar Allan Poe "


Czas to...


"Czas to nie trwanie, lecz uciekanie. Jalu Kurek "


Czas to...


"Czas to nie droga szybkiego ruchu pomiędzy kołyską a grobem; czas - to miejsce na zaparkowanie pod słońcem. Phil Bosmans "


Czas to...


"Czas to najlepsza cenzura, a cierpliwość - najdoskonalszy nauczyciel. Fryderyk Chopin "


Czas to...


"Czas to materiał, z którego zrobione jest życie. Ben Franklin "


Czas to...


"Czas to ludzie, bo to ludzie tworzą czasy, dobre lub złe. św. Augustyn "


Czas to...


"Czas to dobry nauczyciel. Szkoda tylko, że uśmierca swoich uczniów. Goetz "


Czas to...


"Czas sprawia, że uroda zwiodczeje, a piękno wyblaknie, ale mając męża, który sprawia, że śmiejesz się każdego dnia, masz na to skuteczne lekarstwo. Joanne Woodward "


Czas sprawia,...


"Czas się nie śpieszy - to my nie nadążamy. Lew Tołstoj (pisarz rosyjski, 1828 - 1910) "


Czas się...


"Czas robi swoje. A ty człowieku? Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Czas robi...


"Czas przyspiesza z biegiem lat w pewnej funkcji stałej. Arthur Schopenhauer "


Czas przyspiesza...


"Czas przynosi radę. Należy oczekiwać jej cierpliwie. Bywa, że trzeba zawierzyć chwili. Friedrich Schiller (1759 - 1805) "


Czas przynosi...


"Czas przeżywamy jako coś, co otrzymujemy i zarazem jako coś, co nam się odbiera. Christian Schütz "


Czas przeżywamy...


"Czas przeznaczony na życie jest niczym. Czymś jest dopiero to, co człowiek zrobi z owym czasem. Sami musimy nadać swemu życiu sens, gdyż sens ów nie towarzyszy życiu automatycznie. Chaim Potok: Wybrani "


Czas przeznaczony...


"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje. Lew Tołstoj "


Czas przemija,...


"Czas pozostanie ludożercą. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Czas pozostanie...


"Czas płynie, jak górski potok, więc nigdy nie można się napić do syta. "


Czas płynie,...


"Czas oznacza jedynie ucieczkę przedmiotów, które wydawały się prawdziwe. Georges Bataille "


Czas oznacza...


"Czas omija miejsca, które wspominamy. Stanisława Fleszarowa-Muskat "


Czas omija...


"Czas oddaje sprawiedliwość bohaterom, ale jest zabójczy dla sław. Boorstin Daniel "


Czas oddaje...


"Czas obchodzi się łagodnie z tymi, którzy z nim postępują łagodnie. Anatole France (1844-1924) "


Czas obchodzi...


"Czas nocy nie ustępuje wedle twej woli czy nakazu zegarowych mechanizmów. Zofia Bystrzycka "Kontuzja" "


Czas nocy...


"Czas nigdy nie pracuje dla tych, którzy usiłują go zatrzymać. Jerzy Drobnik "


Czas nigdy...


"Czas nie próżnuje. św. Augustyn "


Czas nie...


"Czas nie płynie - czas trwa. Miguel Cervntes "


Czas nie...


"Czas należy do nas. Przysłowie łacińskie "


Czas należy...


"Czas najlepszy sędzia. Nowaczyński Adolf "


Czas najlepszy...


"Czas na jakieś małe Conieco. Alan Alexander Milne (1882 - 1956) "


Czas na...


"Czas męczy i nuży tylko tych, co żyją zajęci jedyni błahymi troskami o swą osobę i swoje rozkosze, ale jest krótki i mija niepostrzeżenie dla tych, co zapominają o sobie, pracują nad czymś, co ich pochłania; mierzony wielkością śmiałego, nie dającego się zrealizować marzenia, prawie nie istnieje. "


Czas męczy...


"Czas ma nadzwyczaj coś gorzkiego w sobie! Zygmunt Krasiński (1812 - 1859) "


Czas ma...


"Czas ludzi trudzi. Jan Sztaudynger "


Czas ludzi...


"Czas ludzi łudzi. Jan Sztaudynger "


Czas ludzi...


"Czas jest: szansą, lekarzem, nadzieją, postępem, myślą, działaniem, pieniądzem, nauczycielem. . . i czymś, co jest nie do odrobienia "


Czas jest:...


"Czas jest tylko szczególną formą przestrzeni. Herbert George Wells "


Czas jest...


"Czas jest skarbem uczonych. Georg Christoph Lichtenberg "


Czas jest...


"Czas jest poza nami i przed nami, przy nas go nie ma. Lew Tołstoj "


Czas jest...


"Czas jest po naszej stronie (Time is on our side). Willam Ewart Gladstone (1809 - 1898) "


Czas jest...


"Czas jest ojcem prawdy. Rabelais Francois "


Czas jest...


"Czas jest najlepszym nauczycielem, ale nieczęsto ma dobrych uczniów. Francois Mauriac "


Czas jest...


"Czas jest larwą wieczności. Paul Jean "


Czas jest...


"Czas jest larwą wieczności. Lepiej o tym pamiętać! . Jean Paul "


Czas jest...


"Czas jest jak moneta. Tylko ty powinieneś decydować, jak ją wydasz. Bacz,by inni nie zrobili tego za ciebie "


Czas jest...


"Czas jest bezwzględnym rzeźbiarzem ludzi. Odisseas Elitis "


Czas jest...


"Czas goi wszelkie rany. / Czas zawsze prawdę ujawni. / Najlepszym nauczycielem jest czas. Menander (ok. 342 - ok. 291 p. n. e) "


Czas goi...


"Czas działania człowieka jest ograniczony. Pittakos "


Czas działania...


"Czas chandry nie jest najlepszą porą na to, aby dokonywać analizy naszego życia. Richard Carlson: Nie zadręczaj się drobiazgami "


Czas chandry...


"Czas - pożeracz wszystkiego. Owidiusz "


Czas -...


"Czas - nikt go nie goni, a ucieka. "


Czas -...


"Czas - lekarz [. . . ] zła. Menander (ok. 342 - ok. 291 p. n. e) "


Czas -...


"Czas - doktor każdemu. Jan Kochanowski (1530-1584) "


Czas -...


"Cóż za prawdą bardziej świadczy niż to, że kłamstwo ma więcej czasu? . Leopold Staff "


Cóż za...


"Cokolwiek bym podczas pełnienia obowiązków zawodu mojego, a nawet poza obrębem czynności lekarskich, w życiu ludzkim zobaczył lub posłyszał, co rozgłaszanym być nie potrzebuje, przechowam w milczeniu, nigdy, nikomu, nie wypowiadając tego. Hipokrates (ok. 460 - 377 p. n. e) "


Cokolwiek bym...


"Co to jest miłość ? To spacer podczas bardzo drobniutkiego deszczu. Człowiek idzie, idzie i dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przemókł do głebi serca "


Co to...


"Co skraca mi czas? - Działanie! Co wydłuża go niemiłosiernie? - Bezczynność! Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) "


Co skraca...


"Co czas daje, z czasem się rujnuje. Stanisław Bielicki "


Co czas...


"Cierpliwości - trawa z czasem zamienia się w mleko. "


Cierpliwości -...


"Ciemność łapczywie dni jasne pożera. Ciemność żąda i wszędzie dociera. Ciemność słucha, patrzy i czeka. Ciemność dniem rządzi, z triumfem nie zwleka. Czasem w milczeniu ciemność nadchodzi. Czasem w radosnych werbli powodzi. Dean R. Koontz ( Księga Wszelkich Smutków z książki "Zmrok") "


Ciemność łapczywie...


"Ciemne okna są czasem jasnym dowodem. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Ciemne okna...


"Ciągle to jutro, jutro i znów jutro wije się w ciasnym kółku od dnia do dnia, aż do ostatniej głoski czasokresu. William Szekspir (właść. William Shakespeare, 1564 - 1616) "


Ciągle to...


"Chrystus był to humanista, i gdyby żył w naszych czasach i otrzymał współczesne wykształcenie, bez wątpienia przystałby do rewolucjonistów. Fiodor Dostojewski "


Chrystus był...


"Cel uświęca środki. Tak, ale tylko wówczas, gdy środki nie są z tym celem sprzeczne. Antoine de Saint-Exupery (1900-1944) "


Cel uświęca...


"Cały ten tylko mój, moimi oczami widziany i sercem przeżywany świat - to wspaniałe piękno, które stworzyło się samo? Czy Bóg je stworzył? Czy wymyślił człowiek? Czy szatan, żeby omamić, zauroczyć, rozkochać a potem zabrać, zgasić, kazać opuścić? Ktokolwiek - kocham. s. 134 Zofia Kucówna - Zatrzymać czas "


Cały ten...


"Całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu. Jerzy Leszczyński ? Charli Chaplin "


Całowanie w...


"Całe życie żyliśmy jakby na walizkach. Tysiące przejść, niepewności, załamań. Ciągła prowizorka, tymczasowość, byle do jutra. A kiedyś zacznie się prawdziwe życie. No i masz. Przychodzi starość i gdzie to prawdziwe życie? Tadeusz Konwicki, Zwierzoczłekoupiór "


Całe życie...


"Bądźmy uważni i znajmy swoją miarę, a wówczas życie okaże się nie takie męczące, jak to sobie wyobrażamy. Josif Brodski "


Bądźmy uważni...


"Bezmyślnych wyzwala ze smutku czas, mądrych logika. Epikur "


Bezmyślnych wyzwala...


"Bije zegar godziny, my wtedy mawiamy: "Jak ten czas szybko mija" - a to my mijamy. Stanisław Jachowicz "


Bije zegar...


"Bitwa przegrana, ale mamy jeszcze czas, aby wygrać następną. L.Ch.Desaix "


Bitwa przegrana,...


"Błoto stwarza czasem pozory głębi. Stanisław Jerzy Lec (pierw. de Tusch - Letz, 1909-1966) "


Błoto stwarza...


"Bogactwo ma tylko wówczas sens, gdy wypływa z niego bogactwo łaski. Friedrich Dürenmatt "


Bogactwo ma...


"Bolesne problemy swego życia tworzy człowiek najczęściej wewnątrz siebie, tworzy wówczas, gdy szuka kompromisów, gdy usiłuje pogodzić to, czego pogodzić się nie da. Tadeusz Olszański "


Bolesne problemy...


"Bóg jest dobry, skoro młodym dał urok, wdzięk, zdrowie, przekorę, bunt, nadzieję, optymizm i radość, nam wyrozumiałość, tolerancję i zgodę na ich czasem głupią, lecz konieczną niezależność. s. 92 Zofia Kucówna - Zdarzenia potoczne "


Bóg jest...


"Bóg naznacza rzeczom swoje czasy. Stefan Bratkowski "


Bóg naznacza...


"Bóg widzi, czas ucieka, śmierć goni, wieczność czeka. "


Bóg widzi,...


"Ból nadmiernej miłości przewyższa czasem radość kochania. . . i można zapamiętać się w cierpieniu tak jak niektórzy zapamiętują się w szczęściu. A. Joseph Cronin "


Ból nadmiernej...


"Breve tempus aetatis satis longum est ad bene honestumque vivendum - krótki czas życia jest dostatecznie długi, by żyć dobrze i uczciwie. "


Breve tempus...


"Brud, ciasnota, bezczeszczenie człowieka pracy, bezczeszczenie kobiety. Była szydercza, bezkarna bezczelność rozpusty, maminych synków, fircykowatych studentów i kupczyków. Żartem albo wybuchem wzgardliwego zniecierpliwienia kwitowano łzy i skargi okradzionych, pokrzywdzonych, oszukanych. Olimpijski spokój pasożytów, wyróżniających się tylko tym, że nic nie robili, niczego nie szukali, niczego nie dali światu! [o czasach przed rewolucją] Borys Pasternak "


Brud, ciasnota,...


"By zapragnąć przyjaźni nie potrzebujesz wiele czasu, lecz sama przyjaźń jest owocem, który dojrzewa powoli. Arystoteles (384-322 p. n. e) "


By zapragnąć...


"Być może istnieją czasy piękniejsze ale te są nasze. Jean Paul Sartre "


Być może...


"Był czas, gdy aktorki chciały zostać gwiazdami; teraz mamy coraz więcej gwiazd, które chciałyby zostać aktorkami. Laurence Olivier "


Był czas,...


"Była cudowna noc, taka noc, drogi czytelniku, jaka może być tylko wówczas, gdy jesteśmy młodzi. Fiodor Dostojewski "Białe noce" "


Była cudowna...


"Była wierna jak skała, lecz czasami kruszała. Jan Sztaudynger "


Była wierna...


"Były czasy, że niewolników trzeba było legalnie kupować. Stanisław Jerzy Lec "


Były czasy,...


"Bywa, że czasem lepiej udawać obrażonego niż być obrażonym. "


Bywa, że...


"Bywają dwa rodzaje ministrów finansów: jedni odchodzą w hańbie, a drudzy - we właściwym czasie. James Callaghan "


Bywają dwa...


"Bywają w życiu chwile, których ból daje się zmierzyć dopiero po jego przeżyciu, i wówczas dziwi nas, iż zdołaliśmy go znieść. Maria Kalergi "


Bywają w...


"A dato (skrót: a. d). - od dnia oznaczonego na dokumencie; od czasu wystawienia "


A dato...


"A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili. Łk 9,36 "


A oni...


"A przecież wtedy (podczas rewolucji) ton nadawały miernoty, a nie porządni ludzie. Borys Pasternak "


A przecież...


"Ab hinc - odtąd; stąd; z tego miejsca; od tego czasu. "


Ab hinc...


"Aby oszacować czas potrzebny na wykonanie jakiegoś zadania, należy przewidywany czas pomnożyć przez dwa i przyjąć jednostkę o rząd wyższą. Prawo Liebermana "


Aby oszacować...


"Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem, a Nowy Rok - Dobrym Czasem. Konstanty Ildefons Gałczyński "


Aby Święta...


"Ach, co za oszczędność czasu zakochać się od pierwszego wejrzenia! Jan Kamyczek "


Ach, co...


"Ad calendas Graecas - (dosł. na kalendy greckie [których Grecy nie mieli]) czyli nigdy; na czas nieokreślony; na zawsze; na święty nigdy. Oktawian August "


Ad calendas...


"Ad feliciora tempora - do lepszych czasów. "


Ad feliciora...


"Ad fundum - do dna (podczas spełniania toastu). (podczas spełniania toastu). (podczas spełniania toastu) "


Ad fundum...


"Ad interim - w "międzyczasie"; tymczasowo; w zastępstwie. "


Ad interim...


"Ad meliora tempora - do szczęśliwszych czasów. "


Ad meliora...


"Adulescentia est tempus discendi, sed nulla aetas sera est ad discendum - młodość jest czasem uczenia się, lecz żaden wiek nie jest na to za późny. "


Adulescentia est...


"Adversus solem ne loquitor - nie przemawiaj do słońca; nie trać czasu na rzeczy oczywiste. "


Adversus solem...


"Aliquando bonum dormitat Homerus - czasem zdrzemnie się i dobry Homer. Horacy "


Aliquando bonum...


"Ante litteram - przed literą (o czymś wyprzedzającym czasy). (o czymś wyprzedzającym czasy). (o czymś wyprzedzającym czasy) "


Ante litteram...


"Ante meridiem (skrót: a. m). - przed południem; czas od północy do południa "


Ante meridiem...


"Aptior est dulci mensa merumque ioco - stół i wino sprzyjają przyjemnemu spędzeniu czasu. "


Aptior est...


"Artysta nie osiąga nic wybitnego, jeśli nie wątpi w siebie i czasem się nie zawaha. Leonardo da Vinci "


Artysta nie...