"Żyj nadzieją, a smutek wnet ustąpi. Victor Hugo (1802-1885) "


Żyj nadzieją,...


"Wielki smutek nie umie sam położyć sobie kresu. Seneka Młodszy "


Wielki smutek...


"Wszystko co ludzkie, jest smętne. Ukrytym źródłem humoru nie jest radość, lecz smutek. W niebie nie ma humoru. Mark Twain (właśc. Samuel Langhorne Clemens, 1835-1910) "


Wszystko co...


"To mówi Pan: Zamienię ich smutek w radość, pocieszę i rozweselę, po ich troskach. Jeremiasz 31, 13 "


To mówi...


"Trzeba przeżyć wszystko, co jest nam dane. Cała radość i cały smutek. Nie wolno nam się od tego uchylić. Nie przeżyty smutek, przed którym uciekliśmy, i tak kiedyś nas dopadnie. Hanna Krall "


Trzeba przeżyć...


"Siostrą rozkoszy jest smutek. Ezop "


Siostrą rozkoszy...


"Smutek jest drzewem, a jego owocami łzy. Ioannis Filimon "


Smutek jest...


"Smutek kochanków jest pełen rozkoszy. Montesquieu "


Smutek kochanków...


"Smutek nie daje otuchy nieszczęśliwym. Seneka Młodszy "


Smutek nie...


"Smutek potrafi zatroszczyć się sam o siebie, lecz by naprawdę się cieszyć, trzeba mieć kogoś, z kim się można podzielić radością. Mark Twain (właśc. Samuel Langhorne Clemens, 1835-1910) "


Smutek potrafi...


"Smutek to najgorsza pora dnia. Gojawiczyńska Pola "


Smutek to...


"Szczęście robi dobrze ciału, ale smutek rozwija siłę umysłu. Proust Marcel (1871-1922) "


Szczęście robi...


"Przyjaźń powiększa szczęście i pomniejsza nieszczęście, podwajając naszą radość i dzieląc na pół smutek. "


Przyjaźń powiększa...


"Najgłębszy smutek szczęścia, że wszystko przemija. Leopold Staff "


Najgłębszy smutek...


"Kochanie to niedola ciężka, bo przez nie człek wolny niewolniekiem się staje. Równie jak ptak, z łuku ustrzelon, spada pod nogi myślica, tak i człek, miłością porażon, nie ma już mocy odlecieć od nóg kochanych. Kochanie to kalectwo, bo człek, jak ślkepy, świata za swoim kochaniem nie widzi. . . Kochanie to smutek, bo kiedyż więcej łez płynie, kiedyż więcej wzdychań boki wydają? Kto pokocha, temu już nie w głowie ni stroje, ni tańce, ni kości, ni łowy; siedzieć on gotów, kolana własne dłońmi objąwszy, tak tęskniąc rzewliwie, jako ów, któru kogoś bliskiego postradał. . . Kochanie to choroba, gdyż w nim, jako w chorobie, twarz bileje, oczy wypadają, ręce się trzęsą i palce chudną, a człowiek o śmierci rozmyśla albo jak w obłąkaniu ze zjeżoną głową chodzi, z miesiącem gada, rad miłe imię na piasku pisze, a gdy mu je wiatr zwieje, tedy powiada "nieszczęście" i ślochać gotów. . . A jednak jeśli miłować ciężko, to nie miłować ciężej jeszcze, bo kogóż bez kochania nasyci rozkosz, sława, bogactwa, wonności lub klejnoty? Kto kochanej nie powie: "Wolę cię niźli królestwo, niźli sceptr, niźli zdrowie, niźli długi wiek?. . . " A ponieważ każdy chętnie by oddał życie za kochanie, tedy kochanie więcej jest warte od życia. Henryk Sienkiewicz, "Pan Włodyjowski" "


Kochanie to...


"Jesienią, kiedy następuje doroczna śmierć natury, a świat staje się nagi, czarny i kanciasty, przychodzi smutek. Jesień to czas podły dla nas - Polaków. Intelekt nasz zatraca swą odporność zrodzoną z optymizmu wiosny, bujności lata i bogactwa okresu zbiorów. Nie ma już czego oczekiwać, oczekuje się jedynie mroku i zimna - wtedy oni uderzają. Bohdan Czeszko, Pokolenie "


Jesienią, kiedy...


"Gaudi maeror comes - towarzysz radości - smutek. "


Gaudi maeror...


"Dobre słowo leczy smutek. Menander (ok. 342 - ok. 291 p. n. e) "


Dobre słowo...